sobota, 11. januar 2025 leto 30 / št. 011
Plenković pozval h konsenzu o prehodu na ciljni nadzor do poletja
Hrvaški premier Andrej Plenković je danes v Bruslju pozval h konsenzu o prehodu s sistematičnega na ciljni nadzor na slovensko-hrvaški meji do začetka poletne sezone, ki bi omogočil preprostejši in lažji pretok ljudi čez mejo.
Moj poziv je trden in jasen: do začetka poletne sezone je treba najti konsenz o prehodu s sistematičnega na ciljni nadzor, kar Hrvaška že ima z Madžarsko, je poudaril Plenković po srečanju s predsednikom Evropskega sveta Donaldom Tuskom.
Hrvaški premier je Tusku pojasnil težave z dolgimi vrstami in gnečo na meji ter koliko škode to povzroča hrvaškemu gospodarstvu in turizmu, ki predstavlja 18 odstotkov hrvaškega bruto domačega proizvoda.
Tusk po Plenkovićevih besedah to razume ter se zaveda, da strogo izvajanje nadzora ni dobro in koristno.
V soboto se bo predsednik Evropskega sveta sestal tudi s slovenskim premierjem Mirom Cerarjem in Plenković verjame, da bo ta sestanek prispeval k rešitvi.
V soboto tik pred začetkom vrha EU o brexitu se bodo sestali tudi Cerar, Plenković in predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker. Na vprašanje, ali pričakuje dogovor v soboto, je hrvaški premier odgovoril, da je to eden od ciljev.
Neuradno se v Bruslju omenja možnost, da bi lahko Hrvaška morda otežila sprejemanje političnih smernic za brexit na vrhu EU, če dogovora o rešitvi za težave pri izvajanju sistematičnega nadzora na meji ne bo.
Plenković je sicer na vprašanje, kako bi vplivalo na vrh, če dogovora ne bi bilo, odgovoril, da je na vrhu tema brexit, torej popolnoma druga tema. "Izkoristiti želim vse možnosti v pogovorih s Cerarjem in Junckerjem, da najdemo rešitev," je dodal.
V Bruslju je sicer danes potekal tehnični sestanek o težavah pri izvajanju sistematičnega nadzora na meji, na katerem so razpravljali o možnostih prožnejšega oziroma ciljnega preverjanja potnikov.
Sestanek je po neuradnih informacijah pokazal, da je še kup odprtih vprašanj, na katera mora odgovoriti Evropska komisija. Slovenija od komisije pričakuje konkretne smernice za izvajanje zakonodaje, ki bi zagotovile boljšo pretočnost na meji.
Konkretno je Slovenija komisijo pozvala, naj pojasni, kaj pomeni "nesorazmeren vpliv na pretok prometa", v primeru katerega je mogoče odstopanje od sistematičnega nadzora, naj pojasni potek ocen tveganj in poenoti proces obveščanja o ukrepih na meji.
V komisiji v odzivu na slovenska pričakovanja poudarjajo, da si "dan in noč prizadevajo za učinkovite in praktične rešitve" ter da so vselej pripravljeni usmerjati članice pri izvajanju zakonodaje.
Neuradno je bilo ob tem mogoče izvedeti, da so že danes v Bruslju potekala zelo pozitivna srečanja na politični in tehnični ravni. A konkretnih rezultatov oziroma rešitev za zdaj ni. Naslednji tehnični sestanek naj bi bil čez en mesec.
Na vprašanje hrvaških novinarjev, ali je s Tuskom govoril tudi o arbitraži, je Plenković odgovoril, da ne, ker ta tema zanj ni pomembna, saj ne zavezuje Hrvaške. Ob tem je spomnil na znana stališča Hrvaške, ki je od procesa odstopila, potem ko je bil ta "kompromitiran in kontaminiran".