REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Macron ob obisku v Maliju pozval k hitrejšemu uresničevanju mirovnega dogovora

Macron ob obisku v Maliju pozval k hitrejšemu uresničevanju mirovnega dogovoraEmmanuel Macron

Novi francoski predsednik Emmanuel Macron je ob koncu prvega tedna na položaju obiskal Mali, kjer se je pogovarjal z malijskim kolegom Ibrahimom Boubacarjem Keito ter se srečal s francoskimi vojaki na misiji v tej afriški državi. Ob tem je pozval k hitrejšemu uresničevanju mirovnega dogovora iz leta 2015, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Mirovni dogovor je že dlje časa v slepi ulici zaradi rivalstva med oboroženimi skupinami na severu Malija, ki so podpisale dogovor. Macron je poudaril, da je uresničevanje t. i. dogovora iz Alžira nujno za zagotovitev varnosti v državi.

Po pogovoru z malijskim predsednikom v mestu Gao na severu Malija je Macron poudaril, da Francija v Maliju in drugod zagotavlja evropsko varnost. Evropske države bi lahko po njegovih besedah v Maliju naredile še več, denimo s partnerstvom pri oboroževanju ter pri razvoju države. Zagotovil je, da bo Francija Maliju še naprej stala ob strani z vojaško, diplomatsko in politično podporo.

V Gau je nameščenih okoli 1600 francoskih vojakov, ki so del večjih protiterorističnih sil, ki pod imenom Barkhane delujejo na območju Sahela - v Maliju, Mavretaniji, Nigru, Čadu in Burkini Faso. V teh silah deluje okoli 4000 vojakov.

Macron je v volilni kampanji obljubljal, da bo na novo opredelil vlogo Francije v Afriki, zato ne preseneča da je za prvo potovanje zunaj Evrope izbral afriško državo.

Macrona med drugim spremljata zunanji minister Jean-Yves Le Drian, ki kot nekdanji minister za obrambo dobro pozna Gao, ter nova obrambna ministrica Sylvie Goulard.

Z njim je tudi skupina novinarjev, njihov izbor pa je razburil francoske medije in tudi organizacijo Novinarji brez meja.

Predstavniki 25 medijskih organizacij, vključno z agencijo AFP, televizijama BFM in TF1 ter časnikoma Le Monde in Le Figaro, so danes podpisali odprto pismo, v katerem so izrazili zaskrbljenost nad Macronovo komunikacijsko strategijo. "Elizejska palača ne sme odločati, kdo med nami ima pravico pokrivati pot, ne glede na temo," piše v pismu.

V Elizejski palači so danes priznali, da so "v primeru ali dveh" stopili v stik s posameznim novinarjem in mu ponudili mesto na letalu s predsednikom, kjer je bilo število mest za medije omejeno. Ob tem so zatrdili, da "ne nameravajo opravljati dela uredništev".

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek