REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

IMF Slovenijo poziva h globljim strukturnim reformam in privatizaciji

IMF Slovenijo poziva h globljim strukturnim reformam in privatizaciji IMF

Odbor izvršnih direktorjev IMF, ki je minulo sredo potrdil poročilo marčne misije v Sloveniji, je državo med drugim pozval h globljim strukturnim reformam ter k razširitvi nabora naložb za privatizacijo. IMF ob tem Sloveniji za letos zdaj tudi uradno napoveduje triodstotno rast BDP.

Kot je danes objavil Mednarodni denarni sklad (IMF), se izvršni direktorji sklada strinjajo z glavnino ugotovitev misije IMF za Slovenijo, ki je pod vodstvom Nikolaja Kirova Georgijeva marca obiskala Slovenijo. Bistvo sporočila misije je bilo, da je Slovenja na pravi poti, a mora nadaljevati začrtane reforme.

Odbor izvršnih direktorjev IMF kot glavni operativni organ sklada je ob potrditvi poročila misije pozdravil trdno okrevanje slovenskega gospodarstva, do katerega so po njihovi oceni pripeljali odločno prestrukturiranje bančnega sektorja in previdne makroekonomske politike po krizi.

V tej luči so potrdili nove napovedi sklada za Slovenijo, ki jih je marca obelodanila že misija IMF, a jih sklad še ni uvrstil v svoje zadnje globalne napovedi.

IMF tako Sloveniji zdaj tudi uradno za letos napoveduje triodstotno gospodarsko rast, prihodnje leto pa za razliko od napovedi Urada RS za makroekonomske analize in razvoj pričakuje njeno umiritev na 2,3 odstotka. Inflacija naj bi se letos pospešila na 1,7 odstotka, prihodnje leto pa na dva odstotka, stopnja anketne brezposelnosti pa naj bi letos upadla na sedem odstotkov, prihodnje leto pa na 6,4 odstotka.

Javnofinančni primanjkljaj naj bi v obeh letih dosegel 1,3 odstotka, kar je slabše od vladnih napovedi, javni dolg naj bi do konca 2018 upadel na 77 odstotkov. Visok naj bi medtem ostal presežek v zunanjetrgovinski bilanci.

Bistvo sporočila misije je bilo, da je Slovenja na pravi poti, a mora nadaljevati začrtane reforme.


V IMF slovenske oblasti pozivajo, naj se zniževanja primanjkljaja lotevajo s strukturnimi ukrepi na področju pokojninskega sistema, zdravstva in izobraževanja. Pozvali so jih tudi k prenovi obdavčitve nepremičnin, ki je sicer obstala v koalicijskem usklajevanju.IMF je podprl načrte vlade za odpravo strukturnega javnofinančnega primanjkljaja do leta 2020, kar naj bi vodilo v vzdržno znižanje javnega dolga in vzpostavilo zadostni javnofinančni prostor za odgovor na morebitne nove šoke in za spopad z izzivom staranja prebivalstva.

Odbor izvršnih direktorjev je pozdravil napredek pri zniževanju izpostavljenosti bank do slabih terjatev do velikih podjetij in pri tem izpostavil vlogo Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB). Pozvali so k ohranitvi neodvisnosti DUTB pri njenih prizadevanjih za dokončanje finančnega in poslovnega prestrukturiranja podjetij. Pozdravili so tudi prizadevanja Banke Slovenije in bank za zmanjšanje slabih terjatev malih in srednjih podjetij.

Pozdravili so namero za prodajo NLB in Abanke in pri tem zapisali, da bi privabitev "kakovostnih strateških vlagateljev" omogočila vpeljavo ustreznih poslovnih modelov za učinkovit spopad z izzivi trenutnega okolja nizkih obrestnih mer. Prav danes sta sicer upravi Slovenskega državnega holdinga in NLB sprožili postopke za javno ponudbo najmanj 50 odstotkov delnic NLB. Ker bo država v NLB ohranila kontrolni delež, je IMF posvaril, da bi to lahko zmanjšalo interes vlagateljev.

Izvršni direktorji so oblasti pozvali tudi h globljim strukturnim reformam tako za izboljšanje poslovnega okolja kot za večjo prožnost trga dela, ki naj bi spodbudila zaposlovanje mladih. Navedli so še ukrepe za prekvalifikacijo zaposlenih, aktivacijo brezposelnih in pa ponovno uvedbo vajeništva.

Nenazadnje pa bi po prepričanju IMF povečanje nabora državnih naložb za prodajo in s tem bolj pogumna izvedba privatizacije izboljšala korporativno upravljanje, zagotovila vzdržno poslovanje podjetij, dvignila produktivnost in dodatno prispevala k znižanju javnega dolga.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek