sreda, 22. januar 2025 leto 30 / št. 022
Dogovor Katarja in ZDA ni prepričal v umik sankcij
Dogovor Katarja in ZDA o boju proti terorizmu štirih arabskih držav, ki Katar obtožujejo, da podpira skrajneže, ni prepričal, da bi umaknile sankcije proti tej zalivski državi. Zunanji ministri teh držav se bodo sicer danes v Džedi sestali z ameriškim zunanjim ministrom Rexom Tillersonom.
Katar je namreč v torek z ZDA podpisal dogovor o boju proti terorizmu, s katerim sta se državi zavezali, da bosta poskušali bolje slediti virom financiranja skrajnih skupin, več pa bosta naredili tudi v smeri sodelovanja in deljenja informacij.
A za štiri arabske države, ki so proti Katarju uvedle sankcije, dogovor ne zadostuje. Menijo namreč, da je dogovor posledica pritiskov in stalnih pozivov Katarju, naj preneha podpirati terorizem. Zato nameravajo skrbno spremljati, kako resno se namerava Katar boriti proti vsem oblikam financiranja in podpiranja terorizma, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Prepričani so še, da katarskim oblastem ni mogoče zaupati, pri čemer navajajo prejšnje sporazume, ki naj jih ta država ne bi spoštovala.
Zunanji ministri štirih arabskih držav se bodo sicer danes v Džedi sestali z ameriškim zunanjim ministrom Rexom Tillersonom. Kot je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa povedal Tillerson, bodo preučili možnosti za reševanje diplomatske krize v Zalivu, ni pa še želel napovedati, kakšen izid pogovorov pričakuje.
Na egiptovskem zunanjem ministrstvu pa pričakujejo, da bo srečanje utrdilo položaj štirih držav glede odnosa do Katarja.
V tej zalivski državi se je sicer v torek mudil Tillerson, ki je s katarskim kolegom Mohamedom bin Abdulrahmanom al Tanijema podpisal dogovor o boju proti terorizmu. Ob tem je ameriški zunanji minister zanikal ugibanja, da je dogovor posledica trenutne diplomatske krize v Zalivu.
Tudi katarski zunanji minister je dejal, da "to ni neposredno ali posredno povezano z nedavno krizo in blokadami, s katerimi se sooča Katar".
Savdska Arabija, Združeni arabski emirati, Egipt in Bahrajn so sicer diplomatske stike s Katarjem prekinili 5. junija, nato pa Katarju postavili ultimat s svojimi zahtevami. Med drugim zahtevajo, da Katar umakne podporo Muslimanski bratovščini, zapre televizijo Al Džazira, zniža raven diplomatskih stikov z Iranom ter zapre turško vojaško bazo v Katarju. Zalivski emirat je na njihove zahteve odgovoril negativno.