nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Begunska kriza v Afriki je kriza otrok, opozarja Unicef
Begunska kriza v Afriki je kriza otrok, je ob današnjem svetovnem dnevu beguncev opozoril Sklad ZN za otroke (Unicef). Ob tem opozarja, da je največ beguncev v zadnjih 12 mesecih sprejela Uganda. Sredi lanskega leta je bila Uganda osma največja gostiteljica beguncev na svetu, danes je tretja za Turčijo in Pakistanom.
Od decembra 2013, ko je v Južnem Sudanu izbruhnilo nasilje, je v sosednje države prebežalo več kot 1,8 milijona ljudi. V samo enem letu se je število beguncev v Ugandi več kot podvojilo, s 500.000 na 1,25 milijona, kar po navedbah Unicefa pomeni, da se Uganda sooča z najhitreje naraščajočo begunsko krizo na svetu.
Pred mednarodnim vrhom za solidarnost z begunci v Ugandi 22. in 23. junija Unicef opozarja, da je 86 odstotkov vseh beguncev v Ugandi žensk in otrok.
Vlada Ugande in ZN za odziv na izredne razmere in begunsko krizo v Ugandi v naslednjih štirih letih potrebujeta osem milijard dolarjev. Od tega Unicef v Ugandi za zagotavljanje ključnih storitev na področju zdravstva, prehrane, vode in sanitarij, izobraževanja, razvoja v zgodnjem otroštvu, razvoja mladostnikov in zaščite otrok potrebuje skoraj 50 milijonov sredstev za pomoč v letošnjem letu, v letih od 2018 do 2020 pa po 30 milijonov letno.
Za pomoč v Etiopiji in Keniji v okviru akcije nujne pomoči za otroke v teh dveh državah Unicef potrebuje 13,6 milijona dolarjev za odziv na nov val beguncev iz Južnega Sudana in 7,3 milijona dolarjev za odziv v Keniji.
Ob svetovnem dnevu beguncev Unicef tudi poziva vlade k sprejetju in implementaciji agende za zaščito otrok beguncev in migrantov v šestih točkah, ki so jo oblikovali pred vrhom gospodarsko najrazvitejših držav G7 v Italiji konec maja.