REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Erjavec in Flanagan za upoštevanje skrbi Irske pri pogajanjih o brexitu

Erjavec in Flanagan za upoštevanje skrbi Irske pri pogajanjih o brexitu

Zunanji minister Karl Erjavec in njegov irski kolega Charles Flanagan sta se danes po pogovorih v Ljubljani zavzela za upoštevanje skrbi Irske pri pogajanjih o brexitu. Irski minister je ob tem poudaril, da Irska želi ohraniti odprto mejo s Severno Irsko ter da bi bilo slabo biti brez končnega dogovora med EU in Veliko Britanijo.

"Slovenija bo podpirala stališča, za katera Irska meni, da jih je treba upoštevati," je zagotovil Erjavec. Flanagan pa je izrazil zadovoljstvo, ker njegov slovenski kolega razume pomisleke Irske v zvezi z brexitom, ki ga je sam označil za resen izziv.

Izpostavil je, da je treba paziti na mirovni proces na Severnem Irskem ter zagotoviti, da meja med Irsko in Severno Irsko, ki jo vsak dan prečka več kot 30.000 ljudi z obeh strani, ostane odprta. Po njegovem je tudi pomembno, da v pogajanjih upoštevamo velikonočni sporazum iz leta 1998, ki je območju prinesel mir po več desetletij nasilja.

Vodja irske diplomacije je še povedal, da se ne strinja z britansko premierko Thereso May, da je v primeru zapletov bolje biti brez dogovora med EU in Veliko Britanijo kot imeti slab dogovor. "Biti brez dogovora bi bilo slabo za EU, Irsko in vse vpletene," je poudaril.

Dejal je še, da Irska ostaja članica EU27 in želi, da bi pogajanja potekala v duhu konstruktivnega sodelovanja in pričakovanja dogovora.

Opozoril je tudi, da je treba v pogajanjih o brexitu upoštevati krhkost političnih razmer na Severnem Irskem, kjer so trenutno brez vlade.

Na vprašanje, ali Irska razmišlja o ponovni združitvi s Severno Irsko po brexitu, je Flanagan odgovoril, da okoliščine za to določa velikonočni sporazum ter da bi v to morala privoliti večina Severnih Ircev. "Mislim, da zdaj ni čas za to," je dodal.

Ljubljana in Dublin sicer po Erjavčevih besedah zastopata podobna stališča glede pogajanj o brexitu med Veliko Britanijo in EU, med drugim, da je najprej treba poskrbeti za državljane.

Flanagan je po pogovorih z Erjavcem še ocenil, da je sodelovanje med Slovenijo in Irsko, ki sta obe majhni članici EU, dobro, da pa je ob 25-letnici diplomatskih odnosov med njima čas za njegovo okrepitev. Pri tem je izpostavil trgovino in turizem.

Ministra sta se tudi strinjala, da bi državi lahko okrepili blagovno menjavo, ki je po navedbah Erjavca lani znašala okoli 150 milijonov evrov. Erjavec se je ob tem tudi zavzel za vzpostavitev letalske povezave med Ljubljano in Dublinom, od koder so dobre letalske povezave z ZDA.

Erjavec je Flanagana tudi seznanil z nedavnim obiskom v Turčiji ter razmerami na Zahodnem Balkanu ter se mu zahvalil za pomembno vlogo Irske v Ustanovi za krepitev človekove varnosti ITF.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek