REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Države EU podprle strožja merila za avtomobilske proizvajalce

Države EU podprle strožja merila za avtomobilske proizvajalce

Države EU so danes potrdile zakonodajni predlog Evropske komisije, ki od proizvajalcev avtomobilov zahteva strogo izpolnjevanje vseh varnostnih, okoljskih in proizvodnih zahtev EU. Namen predloga uredbe o homologaciji in tržnem nadzoru motornih vozil je zagotoviti bolj neodvisno testiranje vozil in več nadzora nad avtomobili, ki so že v prometu.

Predlog iz januarja 2016 temeljito spreminja homologacijski okvir EU, ki določa pravila za pošiljanje avtomobilov na trg, piše na spletnih straneh komisije.

Uredba prav tako uvaja večja pooblastila za nadzor unije nad nacionalnimi organi, testnimi centri in proizvajalci, vključno z možnostjo, da komisija proizvajalcem naloži kazni. Poleg tega morajo proizvajalci avtomobilov pristojnim organom omogočiti dostop do protokolov programske opreme za emisije.

Današnji dogovor držav članic EU o predlaganih pravilih po navedbah komisije pomeni, da se zdaj lahko začnejo tristranska pogajanja med državami EU, Evropskim parlamentom in Evropsko komisijo z namenom sklenitve končnega dogovora.

Uredba bo dopolnila druge pomembne ukrepe komisije, kot so uvedba bolj robustnih in realnih metod za merjenje emisij dušikovih oksidov in ogljikovega dioksida iz avtomobilov.

Evropska komisarka za notranji trg in industrijo Elzbieta Bienkowska je dogovor držav članic pozdravila z besedami, da je zanj skrajni čas. "Skoraj dve leti po emisijskem škandalu še vedno poslušamo o novih obtožbah, razkritjih in preiskavah," je dejala.

Kot je dodala, EU stroge zakonodaje ne dolguje le državljanom, temveč tudi tistim avtomobilskim proizvajalcem, ki so delovali pošteno. Po Volkswagnovi aferi z goljufanjem na testih izpušnih plinov je senca dvoma namreč padla na avtomobilsko industrijo nasploh.

Afera "dieselgate" je izbruhnila septembra 2015, ko so v Volkswagnu priznali, da so v 11 milijonov vozil po vsem svetu vgradili programsko opremo, ki je na testih prikazovala nižje vrednosti izpušnih plinov. Na Bruselj vse od tedaj letijo očitki, da ni ustrezno ukrepal proti največjemu nemškemu proizvajalcu vozil - za razliko od ZDA, kjer so oblasti ne le razkrile prevaro, temveč tudi dosegle milijardno poravnavo s Volkswagnom.

Preiskovalni odbor Evropskega parlamenta za meritve emisij v avtomobilskem sektorju (EMIS) je konec februarja v poročilu zapisal, da so v Evropski komisiji in državah članicah že leta 2005 vedeli za velik razkorak med emisijami dušikovih oksidov (NOx) dizelskih motorjev pri merjenjih v laboratorijih in izpusti pri vsakdanji vožnji, a niso ustrezno ukrepali za zaščito kakovosti zraka in javnega zdravja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek