REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ŠOS kritično o odnosu države do študentov

ŠOS kritično o odnosu države do študentov

Ob vstopu v novo študijsko leto na ŠOS vnovič opozarjajo na marsikje še vedno neurejene študijske razmere in sistemske težave visokošolskega izobraževanja. Poudarjajo tudi, da "študij že dolgo ni več brezplačen". Od odgovornih zahtevajo, da bi bili različni študijski programi enako dostopni vsem, ne glede na socialni položaj, so sporočili iz ŠOS.

V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) poudarjajo, da si določeni študenti ne morejo privoščiti študija na finančno zahtevnejših smereh, zato izberejo alternativno izobraževalno pot. Glede na trend zaračunavanja vse višjih stroškov, povezanih s študijem, je po navedbah ŠOS samo vprašanje časa, kdaj bomo ogrozili njegovo dostopnost.

Glede na "mite in resnice" o težavah pri zaposlovanju visokošolskih diplomantov se po Evropi že kaže trend povečanega vpisa v programe, ki izobražujejo za poklice, in upad zanimanja za univerzitetni študij, kar lahko po mnenju študentske organizacije pričakujemo tudi pri nas.

Študentsko življenje je žal, kljub "maski brezplačnega študija", povezano z nemalo stroški. Kot ocenjujejo, je treba za stroške, povezane s študijem, v povprečju odšteti okoli 100 evrov mesečno, za življenjske stroške pa v povprečju okoli 470 evrov mesečno.

Študenti lahko ob koriščenju pravic, ki jim pripadajo z naslova statusa študenta, svoje stroške znižajo. Prejemanje določenih pravic je odvisno od socialnega položaja študenta, poudarjajo na ŠOS in opozarjajo, da so še vedno najbolj problematične štipendije, ki da jih je premalo in so prenizke.

Na drugem mestu izpostavljajo neurejene študentske bivanjske kapacitete, predvsem v novejših študijskih središčih. Prav tako izpostavljajo, da od leta 2008 študenti, starejši od 26 let, ne morejo biti več zavarovani kot družinski člani, po starših. Pravica bi morala biti vezana na status študenta in ne na starost, opozarjajo.

Pri mobilnosti študentov po njihovi oceni še vedno ne dosegamo želenih ciljev, čeprav zanimanje za mobilnost narašča. Glavna ovira, da se več študentov ne odpravi na izmenjavo, so še vedno nezadostne finančne spodbude. Pozdravljajo pa ukrep pristojnega ministrstva za dodelitev dodatnih spodbud socialno najšibkejšim študentom.

Na ŠOS pričakujejo sistemsko ureditev visokega šolstva in položaja študentov ter sprostitev nekaterih varčevalnih ukrepov. Študentom želijo, da bi študentska leta preživeli čim bolj aktivno in se vključevali v bogat nabor obštudijskih dejavnosti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek