REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nato ob boju proti IS ostaja v Afganistanu in na Kosovu

Nato ob boju proti IS ostaja v Afganistanu in na Kosovu

Zveza Nato bo postala članica globalne koalicije za boj proti teroristični skupini Islamska država. Vendarle ne bo šlo za bojno misijo, kakršna je bila denimo v Afganistanu. Tu Nato sicer ostaja, a na misiji urjenja in mentoriranja afganistanskih sil. Številčno misijo Nato ohranja tudi na Kosovu.

Na misiji Odločna podpora v Afganistanu ima Nato okoli 13.500 vojakov, ki že zadnji dve leti pomagajo pri urjenju in usposabljanju afganistanskih vojakov in policistov v njihovem boju proti uporniškim talibanom. V misiji sodelujejo tudi vojaki partnerskih držav. Afganistanske oblasti sicer pozivajo Nato, naj število vojakov še dodatno okrepi, vendar naj v zavezništvu nad tem ne bi bili navdušeni.

Okoli 4500 vojakov pod poveljstvom zveze Nato je nameščenih tudi na Kosovu. Sile Kfor so bile v prvi vrsti vzpostavljene za nadzor umika jugoslovanskih vojakov po koncu spopadov leta 1999 in za demilitarizacijo te nekdaj srbske pokrajine. Zdaj pomagajo tudi pri razvoju kosovskih varnostnih sil.

Nato od terorističnih napadov v ZDA 11. septembra 2001 izvaja tudi nadzor pomorskega prometa na določenih območjih v Sredozemskem morju. Nedavno je zavezništvo sprožilo tudi operacijo Morski varuh, s katero pomagajo pri zmanjševanju nezakonitih migracij v Evropo.

Z ukrajinsko krizo oz. po ruski priključitvi Krima je Nato okrepil tudi svojo prisotnost v vzhodnih članicah zavezništva za okrepitev kolektivne varnosti. Zavezništvo je potrojilo obseg Natovih sil za hitro posredovanje, vzpostavilo "bojno konico" s 5000 pripadniki in začelo nameščati večnacionalne bojne skupine v Estoniji, Litvi, Latviji in na Poljskem. Večnacionalno brigado Nato namešča tudi v Romuniji.

Nato krepi tudi skupen nadzor in varovanje zračnega prostora, zlasti nad območjem Baltika in Črnega morja, kjer bi države z lastnim letalstvom to težko izvajale in v smislu deljenja bremen zavezništva tudi ne bi bilo najbolj smiselno, da bi te manjše države same razvijale drage letalske sile. Na ta način Nato varuje tudi slovenski zračni prostor.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek