REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Predlogi glede trga dela v DZ le s soglasjem socialnih partnerjev

Predlogi glede trga dela v DZ le s soglasjem socialnih partnerjev

Reprezentativne sindikalne centrale pričakujejo, da bo vlada v DZ poslala le tiste spremembe zakonov s področja trga dela, o katerih bodo socialni partnerji dosegli soglasje. Pričakujejo, da bo vlada "na sredini", ne na strani delodajalcev, kot so razumeli izjave predsednika vlade. Pogajanja se bodo sicer nadaljevala danes.

Predstavniki sedmih reprezentativnih sindikalnih central so bili danes na novinarski konferenci v Ljubljani enotni, da mora vlada v DZ poslati le tiste spremembe zakona o delovnih razmerjih, o urejanju trga dela in o inšpekciji dela, o katerih bodo socialni partnerji dosegli soglasje.

"Želeli bi modrost in strpnost vlade, da nam prisluhne in ne tempira časovnice tako, da bi pod časovnim pritiskom želela uveljaviti tudi spremembe, ki ne bi bile usklajene," je dejal predsednik Alternative Zdenko Lorber.

Pričakujejo, da bo vlada tehtnico "držala na sredini", kot se je izrazila predsednica Neodvisnosti Evelin Vesenjak, in se ne bo postavila na stran delodajalcev. Kot takšno pozicijo namreč razumejo izjave premierja Mira Cerarja iz začetka meseca, da od resorne ministrice pričakuje predloge, ki ne bodo dopadljivi le sindikatom, "kot se je v neki fazi dogajalo", ampak takšne, ki bodo v korist tako gospodarstva kot delavcev.

"Naj se reče bobu bob, kar se tiče izjav predsednika vlade. Dejstvo je, da se je izrazito postavil na stran delodajalcev oz. kapitala, da jim je očitno že pred nekaj časa obljubil, da bo sprostil pogoje za odpuščanje, da bodo delovna razmerja postala še bolj fleksibilna," je dejal predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj.

"Konflikt že obstaja. A v tem trenutku vendarle upamo, da bo vlada razumela opozorila ne le nekaterih delodajalskih organizacij, ampak tudi sindikatov. In predsednik vlade je za to najbolj odgovoren," predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič še ni želel napovedovati morebitnih ukrepov sindikatov v primeru, da bi šli naprej neusklajeni predlogi.

Sindikati ne pristajajo na morebitno redefinicijo odpovednih razlogov - tega v zadnjih predlogih ministrstva sicer ni več -, pazljivi bodo tudi glede predlagane opredelitve sporazumnega prenehanja delovnega razmerja, pri čemer bi delavec dobil odpravnino, in sicer predvsem glede varovanih kategorij zaposlenih, kot so invalidi in starejši, je povedala izvršna sekretarka pri Solidarnosti Nina Avbelj Lekić. Med za sindikate morebiti spornimi rešitvami je predsednik Pergama Jakob Počivavšek omenil tudi sankcijo izgube pravice do nadomestila za brezposelnosti v celoti, če bi delavec zamudil s prijavo na zavod za zaposlovanje.

Sindikati med dobrimi predlogi, ki so na mizi, navajajo spremembe pri inšpekciji dela, s katerimi bi lahko inšpekcija izdala odločbo o prepovedi opravljanja dejavnosti, če delodajalec ne bi izplačal plač. Menijo, da bi takšna določba delovala predvsem preventivno, da delodajalci ne bi skušali položaja do konkurence izboljševati s takšnim nižanjem stroškov.

Pozdravljajo tudi predlog, da bi moral delodajalec delavcu, ki dela prek pogodbe civilnega prava, ima pa njegovo delo elemente delovnega razmerja, ponuditi pogodbo o zaposlitvi.

Socialni partnerji so danes opoldne znova sedli za pogajalsko mizo. Sodelujejo tudi delodajalci, saj je vlada, kot je STA danes povedal generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole, s sredinim odklonilnim mnenjem glede predlogov poslancev ZL izpolnila njihov zahtevo. Tudi v Gospodarski zbornici Slovenije se udeležujejo pogajanj, izjav pa zaenkrat ne dajejo, so danes STA povedali v zbornici.

Smole je povedal, da se bodo skladno z dogovorom med socialnimi partnerji pogajali le o predlogih, ki jih je ministrstvo nazadnje dalo na mizo. "To je pa zelo daleč od pričakovanj naših članov," pravi Smole, ki meni, da je med predlogi sicer nekaj sprememb, ki bodo odpravile škodljive določbe za delodajalce, da pa ni mogoče govoriti o reformi. Pričakovali bi spremembe v smeri večje prožnosti trga dela in določanja delovnega časa ter zagotavljanja primerno usposobljenih delavcev. "O teh temah pa nihče ne govori," je kritičen. Predsednik sindikata KS 90 Peter Majcen o tem pravi, da je absurdno govoriti o lažjem odpuščanju, če se na trgu dela že pojavlja pomanjkanje ustrezno usposobljenih delavcev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek