REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Opozorilo in nagovor Mladih zdravnikov Slovenije poslankam in poslancem DZ

Opozorilo in nagovor Mladih zdravnikov Slovenije poslankam in poslancem DZMinistrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, foto:STA

Spoštovane poslanke in poslanci!

Mladi zdravniki Slovenije se obračamo na Vas s prošnjo, da temeljito preučite predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ste ga prejeli v presojo. Zaradi posledic, ki jih ta zakon prinaša, bodo namreč nastale nepopravljive posledice za zdravje najbolj ranljivih skupin državljanov - naših bolnikov. Odgovorni smo Vas opozoriti na posledice, saj si tako mi, kot Vi, želimo za naše državljane le najboljše. 

Zakon je namreč osnovan na konceptih, ki so v nasprotju s trendi sodobnega zdravstva. Sodobno zdravstvo stremi k decentralizacijiin s tem večji dostopnosti zdravstva, krepitvi primarnega nivoja, racionalizaciji porabe sredstev in pravici vseh državljanov do enake oskrbe. Predlog zakona je kljub dopolnitvam zaradi posledic, ki jih bo imel na zaposlovanje mladih specialistov,  v nasprotjuz vsem naštetim.  Poleg tega ni v skladu z demokratičnimi načeli in celo krši EU zakonodajo in nekatere človekove pravice.

Predvidene spremembe Zakona bodo namreč  v trenutku ohromile določene segmente zdravstvenega sistema. Predvsem gre za depriviligirane regije, ki so že sicer kadrovsko podhranjene in povečini slonijo na delu posameznih zdravnikov. Kljub povečanemu prilivu mladih specialistov, ki ga pričakujemo v naslednjih letih oziroma se ponekod že dogaja, mladi specialisti namreč ne bodo smeli opravljati dela povsem samostojno, kljub pridobljeni specialistični licenci. Tako se bo zgodilo, da bodo področja, kjer so leta čakali, da se pomanjkanje zdravstvenega kadra izboljša ali pa so ravnokar uspešno nadomestili odhod upokojenega specialista z novim mladim specialistom, ponovno izgubili nosilca zdravstvene dejavnosti in s tem tudi zdravstveno dejavnost. Kakšne bodo posledice izgubljene zdravstvene dejavnosti za ostalo zdravstveno osebje, katerih zaposlitev je vezana na delo tima, ki ga vodi zdravnik, ne vemo. Lahko pa si mislimo, kaj pomeni izguba zdravstvene dejavnosti za bolnike, ki so tako v neenakem položaju z bolj priviligiranimi področji, ki so praviloma locirana v večjih središčih.

Ker predlagane spremembe dodatno slabijo dostopnost zdravstvene oskrbe na primarnem nivoju in sicer predvsem v žedepreviligiranih regijah, so posledice lahko katastrofalne. Bolniki bodo prisiljeni pomoč iskati drugje, na sekundarni ali terciarni ravni zdravstvene oskrbe, kar bo neizogibno podaljšalo čakalne dobe na sekundarni ali terciarni ravni povečalo število hospitalizacij zaradi precej dražje oskrbe na višjih ravneh, bo poraba sredstev znatno porasla prekinjena bo kontinuiteta oskrbe bolnika, ki sledi primarni oskrbi, in ki dokazano zmanjšuje dodatno obolevnost in umrljivost bolnikov porasla bo obolevnost in umrljivost bolnikov.

Zakon s temi posledicami posredno krši pravico do enakopravne in varne zdravstvene oskrbe državljanov. Poleg tega neposredno krši pravico do prostega pretoka delovne sile (v tem primeru zdravnikov), omejuje avtonomijo zdravnikov in bolnikom omejuje prosto izbiro zdravnika. Z omejevanjem, kje in pod kakšnimi pogoji bo zdravnik opravljal zdravniško prakso, pa je ta poklic dodatno diskriminiran napram vsem drugim poklicem.

Popolnoma nerazumljiva je tudi dodatna degradacija mladih specialistov (do 5 let po specialističnem izpitu sic), s katero se odvzema pravica do osnovne dejavnosti vsakega licenčnega zdravnika, da je lahko nosilec zdravstvene dejavnosti. Kljub podiplomski specializaciji, ki traja do 6 let in se zaključi s specialističnim izpitom, ki je strokovno formalno dokazilo o usposobljenosti za samostojno delo, se mladim specialistom odvzema pravica do samostojnega dela in se jih omejuje v načinu zaposlovanja in tipu ustanov. Tovrstni restriktivni ukrepi so nam glede na prakso v Evropi in razvitih državah sveta popolnoma neznani in nerazumljivi. Če bo zakon sprejet, potem pričakujemo na eni strani zmanjšan interes in upad vpisa na Medicinsko fakulteto v Ljubljani in Mariboru ter na drugi strani dodaten razlog za odhod mladih specialistov iz Slovenije v tujino.

Mladi zdravniki Slovenije si želimo delati v urejenem sistemu, kjer bomo bolnikom omogočali varno in kakovostno oskrbo,ki bo v skladu z načeli enakopravnosti, pravičnosti in solidarnosti. Predlagane spremembe zakona vsega naštetega ne omogočajo. Vsi smo bili, smo ali bomo bolniki in smo/bomo potrebovali kakovosten zdravstveni sistem, ki deluje.

Zato Vas  prosimo, da predlaganega zakona NE PODPRETE!

Predstavniki Mladih zdravnikov Slovenije

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek