sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Pahor želi z Guterresom spregovoriti predvsem o razmerah v regiji
Predsednik Borut Pahor se bo danes na sedežu ZN v New Yorku pred svečanim sprejemom v čast 25. obletnice slovenskega članstva v ZN srečal s predsednikom Generalne skupščine ZN Petrom Thomsonom s Fidžija in generalnim sekretarjem ZN Portugalcem Antoniom Guterresom. Predsednik želi govoriti predvsem o prizadevanjih za stabilizacijo Zahodnega Balkana.
Kot je v nedeljo v New Yorku poudaril predsednik Pahor, bo to njegovo prvo srečanje z Guterresom, odkar je postal generalni sekretar ZN. "Kolikor ga osebno poznam in ne poznam ga kratek čas, moram reči, da gre za osebo, ki si bo prav gotovo osebno prizadevala za postavljene cilje, zlasti za mirno reševanje sporov. Ker je to tudi moj pogled oziroma pogled naše države na reševanje sporov v mednarodni skupnosti, si bomo pri tem skupaj prizadevali," je dejal Pahor pred srečanjem z Guterresom.
"Obvestil ga bom o nekaterih konkretnih prizadevanjih Slovenije za stabilizacijo miru in varnosti v našem okolju. Čez nekaj tednov bo potekala konferenca Procesa Brdo, kjer se bodo na moje povabilo na pogovor oglasili vsi predsedniki držav v tem prostoru, da bi se skozi dogovarjanje lažje znašli v zahtevnejših varnostnih razmerah kot so bile pred leti," je dejal Pahor.
Predsednik je dodal, da ima Slovenija vrsto takih zamisli in dejanj, s katerimi se krepi njen ugled države, ki si prizadeva za mirno reševanje sporov, spravo in za življenje s čim manj varnostnimi tveganji. "Poleg tega veljamo za zelo varno državo in vem, da sogovornike zelo zanima, kako nam to uspeva."
Na današnji dan je pred 25. leti pred palačo ZN zaplapolala slovenska zastava in to je tudi dan slovenske diplomacije. Na zunanjem ministrstvu v Ljubljani bodo oboje proslavili z dnevom odprtih vrat, v New Yorku pa bo v hotelu Intercontinental Barclay potekal svečan sprejem, ki se ga bo med drugimi diplomati držav članic ZN in člani sekretariata ZN udeležil tudi Guterres.
"Spomnim se, da sem bil mlad poslanec v takratni Bučarjevi skupščini, ko je Slovenija doživljala prva mednarodna priznanja in maja 1992 smo dočakali tudi dvig slovenske zastave pred ZN. To so bili doma takrat srečni trenutki, ker smo doživeli nekaj, na kar smo zelo upali, vendar si do konca nismo upali misliti, da se bo res zgodilo."
"To so bili prelomni trenutki za našo državo in 25 let kasneje lahko rečemo generalnemu sekretarju Guterresu, da smo zanesljiv partner ZN, da si prizadevamo za najbolj plemenite cilje te organizacije in ji želimo, da se pod njegovim vodstvom čim prej modernizira, preden jo bodo zelo nepredvidljivi varnostni in politični procesi v svetu morda spodnesli v njeni avtoriteti, da poseže in pravočasno rešuje spore," je še dejal Pahor.