torek, 28. januar 2025 leto 30 / št. 028
Orban poziv Evropskega parlamenta k sprožitvi 7. člena
Madžarski premier Viktor Orban je sredin poziv Evropskega parlamenta k sprožitvi 7. člena pogodbe o EU danes označil za znamenje zgrešene politike. "V ozadju napadov so migracije, vse drugo je nepomembno," je po poročanju tujih tiskovnih agencij poudaril Orban za madžarski državni radio.
Bil je tudi kritičen do na Madžarskem rojenega milijarderja Georgea Sorosa, da vleče niti v Bruslju. Orban je Sorosa v minulih letih že večkrat obtožil, da se vmešava v evropske zadeve s podporo odprtih meja ter beguncem naklonjenih politik in organizacij.
"Evropska politika je popačena. Bistvo Evrope ni v Bruslju ampak v državah članicah in žalostno je, če institucije ne spoštujejo držav članic," je poudaril.
Evropski parlament je v sredo sprejel resolucijo, v kateri ugotavlja, da je stanje glede temeljnih pravic na Madžarskem tako resno, da opravičuje sprožitev formalnega postopka, v katerem bi ugotavljali, ali gre za "tveganje resne kršitve" vrednot EU. Gre za poziv k sprožitvi 7. člena pogodbe, ki lahko vodi v začasen odvzem glasovalnih pravic.
Resolucija navaja resno tveganje, da Madžarska krši temeljne vrednote EU. Odboru parlamenta za notranje zadeve nalaga preučitev situacije in pripravo poročila, na podlagi katerega bi nato Evropski parlament glasoval o tem, ali naj državam članicam predlaga, da ugotovijo "jasno tveganje resnih kršitev vrednot EU".
Postopek uporabe 7. člena je sicer dvodelen: prvi del je preventiven in se uporablja v primeru tveganj resnih kršitev, drugi pa predvideva sankcije v primeru obstoja resnih kršitev, vključno z začasnim odvzemom glasovalnih pravic.
Postopek uporabe 7. člena lahko sprožijo tretjina članic, Evropski parlament ali Evropska komisija. Obstoj resnih kršitev lahko opredelijo le voditelji članic EU s soglasjem, o sankcijah pa nato odločajo članice s kvalificirano večino. Doslej člen še ni bil uporabljen proti nobeni državi.
Madžarska vlada je bila sicer že tarča kritik v Bruslju zaradi svoje politike do migrantov in obravnave civilne družbe. Zaradi nedavno sprejetega visokošolskega zakona pa je Evropska komisija že aprila sprožila pravni postopek proti Madžarski. Zakon naj bi zaradi omejitev za tuje univerze privedel do zaprtja zasebne ameriške Srednjeevropske univerze (CEU) milijarderja Georgea Sorosa.
Poslanci so v resoluciji kritični, da tovrstni postopki večinoma ne pripeljejo do sprememb. Evropska komisija naj bi se osredotočila na tehnične vidike in zanemarila učinke na stanje pravne države, so zapisali.