REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Švedsko tožilstvo prekinilo preiskavo proti Julianu Assangeu

Švedsko tožilstvo prekinilo preiskavo proti Julianu Assangeu

Ustanovitelj spletne strani WikiLeaks Julian Assange je takoj po objavi novice, da je švedsko tožilstvo prekinilo preiskavo zoper njega na svojem Twitter nalogu objavil svojo nasmejano sliko brez kakršnegakoli komentarja.

Julian Assange se namreč že od leta 2012 nahaja v veleposlaništvu Ekvadorja v Londonu, kjer je zaprosil za politični azil zaradi obtožb zaradi posilstva. da gre za absurdne obtožbe je že pred časom razkril Guardian.

Absurdne obtožbe

Švedska policija je želela Juliana Assanga zaslišati zaradi štirih točk in navedb o domnevnem posilstvu dveh žensk ob njegovem obisku Švedske leta 2010. pristaši Assanga pa ženski obtožujeta zato, ker naj bi Assangu nastavili "sladko past", kar je sicer znana metoda iz obveščevalnih krogov. Prva ženska, "gospodična A" naj bi potem ko je Assangu omogočila da stanuje v njenem stanovanju (sama naj bi šla na dolgo pot, vendar se je tretji dan vrnila) bila deležna Assangovih dotikov in nato slačenja. Tega menda ni mogla preprečiti. Ko je ugotovila, da želi Assange z njo imeti spolne odnose, je stegnila roke proti kondomom, toda Assange naj bi jo tedaj menda prijel za roke in ji s tem preprečil uporabo kondomov. Asange naj bi kmalu zatem vendarle popustil stisk rok in ji dopustil uporabo kondoma. Toda gospa A je prepričana, da je Assange nato "nekaj naredil s kondomom" tako da je le-ta počil, to pa je privedlo do izliva semena v njeno nožnico.

Assange je priznal, da je imel spolni odnos s to gospodično, da pa ni naredil prav ničesar s kondomom in da sploh ne ve, da bi bilo s kondomom karkoli narobe. O spolnem odnosu je namreč spal v postelji z gospodično A. ki mu nikoli potem ni niti omenila, da na bi bilo med njima karkoli narobe. Naslednji dan pa je tudi govoril na seminarju, ki ga je organizirala gospodična A.

Čez nekaj dni je Assange po še enem seminarju odšel na zmenek z drugo gospodično W. Z njo naj bi odšel v kino. Usedla naj bi se v zadnjo vrsto, Assange pa naj bi jo tam poljubljal in potiskal svoje roke pod njeno obleko. Kmalu zatem je bila v stanovanju gospodične A. zabava, gospodična A. pa je pričela gostom pojasnjevati, da je imela z Assangom "najslabši seks doslej" in da je Assange ne le raztrgal kondom, pač pa "je bil tudi nasilen." Kmalu sta obe ženski Assanga tudi uradno obtožili "posilstva." Assange je obtožbe zanikal in jih označil kot politično motivirane, saj je WikiLeaks doslej objavil že več sto tisoč strani ameriških zaupnih dokumentov.

Predstojnica švedskega javnega pravobranilstva Marianne Nay je dejala, da se je za prekinitev preiskave odločila zato, ker "so na tej točki vse možnosti za preiskavo izčrpane." "Da bi nadaljevali s primerom bi morali Juliana Assanga uradno obvestiti glede suma kaznivih dejanj, ki ga bremenijo. Ne moremo pa pričakovati podpore Ekvadorja glede tega. In zato je preiskava prekinjena," je dejala pravobranilka. Toda če bi bil Assange na voljo švedskim oblastem, bi bila pravobranilka pripravljena "takoj odločiti o nadaljevanju preiskave."
 

Reuters je marca letos poročal, da je bila preiskava proti Assangu razširjena tudi na razkritja dokumentov CIA, kar po oceni pravnikov Assanga še dodatno krepi razloge za podelitev azila Assangu. V petek je vlada Ekvadorja Švedsko obvestila, da je švedsko tožilstvo naredilo "resne napake" ter pokazalo "pomanjkanje pobude" za končane preiskav. Pismo je opozorilo tudi na dogodke po izvolitvi Donalda Trumpa za predsednika ZDA ter na govor direktorja CIA Mike Pompea, ki je WikiLeaks označil kot "sovražno obveščevalno službo," ki ogroža ameriško nacionalno varnost. Ameriški državni tožilec Jeff Sessions je pred mesecem dni dejal, da je aretacija Assanga "prioriteta". "Naše napore smo že okrepili in takoj ko bo mogoče odpreti primere, se bomo potrudili, da spravimo nekatere ljudi v zapore," je dejal državni tožilec.

V ozadju obtožb so interesi ZDA

WikiLeaks je po odločitvi švedskega tožilstva objavil, da bo pozornost sedaj preusmerjena na veliko Britanijo, ki pa "ne želi potrditi ali demantirati, ali je prejela nalog za izročitev Assanga v ZDA." Londonska policija je istočasno izdala sporočilo za javnost, v katerem je navedla, da je Assange iskan zaradi znatno manjšega dejanja, da pas ima policija obveznost, da ga aretira če ga opazi.

Scotland Yard je sporočil, da bodo ne glede na odločitev švedskega tožilstva ustanovitelja Wikileaksa aretirali takoj, ko bo zapustil veleposlaništvo, to pa zaradi kršitev pogojev izpusta sodišča, ko je bil pred leti pogojno izpuščen iz pripora.

Zato se položaj za Assanga kljub odločitvi švedske tožilke dejansko ni spremenil - švedska preiskava zoper njega ni končana, ampak samo "prekinjena", londonski policisti še naprej oprezajo za njim zaradi drugih obtožb, zelo verjetno pa Assanga od Velike Britanije zahtevajo tudi ZDA. Zgolj zato, ker je svetu razkril dejansko povsem nezakonito delovanje predvsem ameriških tajnih služb.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek