torek, 28. januar 2025 leto 30 / št. 028
Britanski laburisti bi z davčno reformo dodatno financirali javne storitve
Britanski laburisti bodo na parlamentarnih volitvah 8. junija nastopili z "radikalnim in odgovornim" programom, je vodja stranke Jeremy Corbyn napovedal ob objavi volilnega manifesta. Ta bo vključeval podržavljenje več podjetij in vlaganje v ključne javne storitve na osnovi višjih davkov za določen segment ljudi in podjetij.
Corbyn je poudaril, da gre za program upanja nasproti strahu, ki ga po njegovih besedah širijo vladajoči konservativci premierke Therese May. Te je ošvrknil tudi z besedami, da so zadnjih sedem let vladali le "za bogate in elite".
Sami želijo medtem vladati za tiste, ki jih je v državi največ, je napovedal. S svojim programom bi Britance uspešno popeljali tudi skozi brexit, pri čemer bi bila v ospredju ohranitev delovnih mest, je dejal Corbyn ob objavi manifesta stranke v Bradfordu na severu Anglije.
V primeru zmage laburisti napovedujejo val podržavljenja podjetij v prometnem in energetskem sektorju. Javno bi znova postalo tudi podjetje Royal Mail, ki po državi opravlja poštne storitve. Njegova privatizacija leta 2013 je bila po mnenju laburistov "zgodovinska napaka".
Stranka poleg tega obljublja za šest milijard funtov višja sredstva za javni zdravstveni sistem (NHS) in dodatnih 1,6 milijarde funtov za socialne storitve. Dodatna vlaganja napovedujejo tudi na področju šolstva, vključno z brezplačnim vrtcem za 1,3 milijona otrok.
Za financiranje teh ukrepov laburisti načrtujejo obsežne davčne reforme, ki bi zadevale tako podjetja kot posameznike. Reforma obdavčitve dohodkov bi zadevala pet odstotkov najpremožnejših davkoplačevalcev in bi uvedla dva nova davčna razreda.
S 40 na 45 odstotkov bi povišali obdavčitev letnih dohodkov, ki bi presegali 80.000 funtov (94.000 evrov), medtem ko bi za prihodke nad 123.000 funtov obdavčitev namesto trenutnih 45 odstotkov znašala 50 odstotkov, točke iz programa povzemajo britanski mediji.
Laburisti bi poleg tega povišali tudi davek na dobiček pravnih oseb s trenutnih 20 odstotkov na 26 odstotkov ter uvedli nov davek na podjetja, ki zaposlenim izplačujejo zelo visoke prejemke. Za letne prihodke, višje od 330.000 funtov, bi davek znašal 2,5 odstotka, za prihodke nad 500.000 funtov pa pet odstotkov.
Corbyn želi s tovrstnimi ukrepi zmanjšati neenakosti, ki po njegovem prepričanju spodkopavajo britansko družbo. Kot zatrjujejo v stranki, so njihovi ukrepi uravnoteženi. S posegi v davčni sistem naj bi na letni ravni pridobili dodatnih 48 milijard funtov, s katerimi bi financirali enako visoke stroške vlaganj v javne storitve, navaja britanski Guardian.
S tem niso prepričali konservativcev, ki se jim glede na ankete na volitvah obeta prepričljiva zmaga. Kot so ocenili, je program laburistov nesmiseln, njihova računica pa da se ne izide. "Za Corbynov kaos bodo plačali običajni ljudje," je v izjavi menil visoki predstavnik finančnega ministrstva David Gauke.