REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Todorić: Agrokor in vsa delovna mesta je treba rešiti

Todorić: Agrokor in vsa delovna mesta je treba rešitiIvica Todorić prepušča vajeti izredni upravi Agrokorja
Glavni cilj bi moral biti rešiti Agrokor in vsa delovna mesta v družbi, da bodo podjetja iz sestave Agrokorja nadaljevala z uspešnim poslovanjem.

Lastnik hrvaškega koncerna Agrokor Ivica Todorić je prvič po odhodu z vodilnega položaja v tej sistemsko pomembni družbi spregovoril v javnosti. V pogovoru za zagrebški tednik Nacional je dejal, da je treba rešiti koncern, ohraniti vsa delovna mesta in razrešiti težave z dobavitelji. Zanikal je navedbe o domnevnem kriminalu v Agrokorju.

"Glavni cilj bi moral biti rešiti Agrokor in vsa delovna mesta v družbi, da bodo podjetja iz sestave Agrokorja nadaljevala z uspešnim poslovanjem. Enako pomembno je urediti probleme z dobavitelji," je Todorić izjavil za Nacional.

Kot dodaja časnik, je Todorić v pogovorih s svojimi sodelavci povedal, da se o poslovanju Agrokorja že več tednov objavljajo neresnice. "V koncernu ni nepokrite zadolženosti, lahko se dokumentirajo transakcije za vsako kuno, celotna zadolženost in vrednost koncerna sta v ravnovesju," je pogovore Todorića in njegovih osebnih svetovalcev povzel glavni urednik Nacionala Berislav Jelinić.

Eden najbogatejših ljudi na Hrvaškem verjame, da je koncern lahko še naprej "lokomotiva" hrvaškega gospodarstva, a bi lahko od njega ostali le deli, če izredna uprava ne bo uspešna. Med drugim je omenil, da izredni pooblaščenec hrvaške vlade za Agrokor Ante Ramljak po prevzemu poslov z njim ni stopil v stik.

Todorić nima več lastniških ambicij v Agrokorju, pomagal pa bi rad rešiti družbo. Nacional med drugim navaja, da je pripravljal načrte za izvedbo prve javne ponudbe delnic (IPO) živilskega dela koncerna do junija 2017. Na ta način je nameraval zagotoviti nova posojila.

Ko je v začetku aprila zapustil podjetje, je imel Todorić na svojem tekočem računu 20.700 kun (2800 evrov), dodaja Nacional. Želi si, da bi razjasnili dejstva o tem, kako se je začela celotna kriza in kakšna je vloga različnih akterjev zunaj Agrokorja.

Vir Nacionala, ki je "neposredno povezan s Todorićem", omenja, da so bivši predsednik hrvaškega sabora Božo Petrov in predstavniki največje upnice Agrokorja, ruske banke Sberbank, v začetku februarja skupaj ponujali pomoč Todoriću. Ta je o "dobronamernih ponudbah" Petrova obvestil hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, da ne bi postal "žrtev nekakšnih iger".

"Tudi danes se Todoriću zdi neverjetno, da predsednik sabora s tujimi bankirji pripravlja načrte, kot se je potem izkazalo, da bi uničili nekega hrvaškega podjetnika", navaja Nacional izjavo svojega vira.

Tednik napoveduje, da bo Todorić spregovoril o vseh podrobnostih, ko bo za to nastopil čas. V prihodnje je pripravljen komunicirati z mediji, a obstaja vrsta razlogov, zakaj tega doslej ni počel.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek