sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Finančni ministri G7 napovedali skupen boj proti kibernetski kriminaliteti
Finančni ministri G7 so se v luči kibernetskih napadov v skoraj 100 državah po svetu danes v Bariju zavezali skupnemu boju proti kibernetski kriminaliteti. V sklepni izjavi po dvodnevnem srečanju so poudarili, da kibernetski napadi pomenijo rastočo grožnjo njihovim gospodarstvom in da mora biti boj proti njim prednostna naloga.
Razprava o kibernetski varnosti je bila sicer načrtovana že prej, italijanski finančni minister Pier Carlo Padoan pa je danes dejal, da gre na žalost za zelo aktualno razpravo. Ministri so namreč o kibernetski varnosti spregovorili potem, ko so bila podjetja in ustanove v skoraj 100 državah po svetu tarča izsiljevalskega virusa.
Ministri so se v razpravi osredotočili predvsem na potencialne grožnje mednarodnemu finančnemu sistemu v primeru, da se hekerjem uspe vtihotapiti v sisteme, ki jih uporabljajo banke in druge finančne institucije.
Guverner italijanske centralne banke Ignazio Visco je dejal, da želijo vedeti, kako so hekerji vdrli v zelo varovane sisteme. Dodal pa, da se trenutno zdi, da finančnemu sistemu niso povzročili problemov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Omenjeni dogovor konkretno pomeni, da so ministri strokovnjakom naložili, naj nadaljujejo s svojimi prizadevanji za oceno narave grožnje. O napredku bodo po besedah Padoana govorili na vrhu skupine G7 konec meseca na Siciliji, ki se ga bo med drugim udeležil tudi ameriški predsednik Donald Trump.
Razlikam med Trumpovo administracijo in ostalimi članicami G7 glede svobodne trgovine, pomenu multilateralnih institucij in podnebnih sprememb pa so se znova izognili, kot že pred tem na srečanju skupine G20.
Finančni ministri in centralni bankirji skupine sedmih industrijsko najrazvitejših držav so v Bariju sicer iskali skupen odgovor na skrbi, povezane s politiko Trumpa; ameriški finančni minister Steve Mnuchin se je v Bariju udeležil svojega prvega srečanja skupine G7.
Kot navaja AFP, so udeleženci ocenili, da se odnosi izboljšujejo, saj s stiki gradijo medsebojno zaupanje. "Vsakič, ko se znova srečamo z Mnuchinom, se naši odnosi izboljšajo. Seveda obstajajo razlike in razhajanja, vendar pa dobro sodelujemo na področjih skupnih skrbi in ukrepov," je dejal Padoan.