nedelja, 12. januar 2025 leto 30 / št. 012
Bela hiša je bila posvarjena glede imenovanja Flynna
Nekdanja vršilka dolžnosti pravosodne ministrice ZDA Sally Yates je že 26. januarja obvestila Belo hišo glede stikov nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost Michaela Flynna z Rusijo, je dejala v ponedeljek v senatu. Predsednik ZDA Donald Trump je Flynna odpustil šele tri tedne kasneje, ko je zgodba prišla v medije.
Yatesov je po odstopu Lorette Lynch opravljala dolžnosti ministrice v času prehoda od administracije Baracka Obame do administracije Donalda Trumpa. Ta jo je zaradi kljubovanja njegovemu izvršnemu ukazu o prepovedi vstopa državljanom določenih muslimanskih držav in beguncem v ZDA odpustil 30. januarja.
Zaslišanje Yatesove v pododboru za kriminal in terorizem senatnega odbora za pravosodje je minilo ob veliki pozornosti medijev zaradi še vedno nerazjasnjenega vprašanja ruskega vpletanja v ameriške volitve na strani Donalda Trumpa. Ta je v nizu tvitov že zgodaj zjutraj senatorje pozval, naj Yatesovo vprašajo, kdo je zaupne informacije o Flynnu spravil v medije. Republikanski senatorji so jo spraševali o tem, Yatesova pa je zanikala, da bi te informacije sama posredovala v medije ali da bi vedela, kdo jih je.
Kljub opozorilom, da Rusija lahko Flynna izsiljuje, ker je lagal o stikih in pogovorih z veleposlanikom Sergejem Kisljakom, ga Trump sprva ni odpustil. Dobra dva tedna kasneje je nekdo posredoval informacijo o tem Washington Postu, nakar je Trump zahteval vsesplošne preiskave o uhajanju informacij v javnost. Flynna je kljub temu odpustil, ker je postalo javno znano, da je o svojih stikih z Rusi med drugim lagal tudi podpredsedniku ZDA Michaelu Penceu.
Yatesova je v ponedeljek dejala, da je glavnega pravnika Bele hiše seznanila z informacijami o Flynnu zaradi zaskrbljenosti. "Očitno nočeš, da je svetovalec za nacionalno varnost nekdo, ki ga je Rusija kompromitirala," je dejala.
Glede preiskav je za zdaj jasno, da je Flynn imel stike s Kisljakom in se je z njim pogovarjal tudi o sankcijah ZDA proti Rusiji, česar ne bi smel. Prav tako ne bi smel poleti 2016 potovati v Rusijo in za govor prejeti plačila od medija v lasti ruske vlade. Samo potovanje ne bi bilo problematično, če ne bi lagal, zaradi plačanega govora pa je zašel v večje težave.
Flynnove težave ne razkrivajo bistveno novih informacij o ruskem vpletanju v ameriške volitve oziroma demokrati niso izvedeli ničesar glede namigov, da so predstavniki Trumpove predsedniške kampanje sodelovali z ruskimi obveščevalci proti demokratki Hillary Clinton.
"Nič novega. Stare novice, lažni mediji so veseli zaradi Yatesove. Sodelovanje Trump-Rusija je čista izmišljotina, kdaj se bo nehala tale farsa, ki jo financirajo davkoplačevalci?", je tvital Trump.
Trump je skupaj s svojim tiskovnim predstavnikom in komentatorji televizije Fox News skušal krivdo za Flynna naprtiti Obami. Opozoril je, da je Obamova administracija lansko jesen dala Flynnu novo potrdilo za dostop do zaupnih informacij, čeprav naj bi že poleti 2016 potekala preiskava proti njemu.
Zakaj je Pentagon nekdanjemu šefu svoje obveščevalne agencije (DIA), ki ga je Trump že predstavljal kot naslednjega svetovalca za nacionalno varnost ZDA, dal dostop do zaupnih informacij, še ni jasno.
Je pa Obama Flynna leta 2014 odpustil zaradi prepirljivosti, 48 ur po volitvah novembra lani pa je Trumpu osebno odsvetoval, da bi Flynna postavil na položaj. Tiskovni predstavnik Bele hiše Sean Spicer je namignil, da Trump Obami ni verjel, ker je bil Flynn kritičen do Obame.
Vprašanj o ruskem vpletanju v volitve z zaslišanjem Yatesove še ni konec in preiskavi potekata še v odborih za obveščevalne dejavnosti obeh kongresnih domov, vodi pa jo tudi FBI. Nekdanji nacionalni direktor za obveščevalne dejavnosti James Clapper, ki je bil zaslišan skupaj z Yatesovo, je sicer ponovil, da še ni videl dokazov o povezavah med Trumpovo kampanjo in Rusijo.
Yatesova je morala odgovarjati še na vprašanja okrog Trumpovega izvršnega ukaza o prepovedi vstopa državljanom muslimanskih držav in beguncem, ki ga je zavrnila. Republikanci so namigovali, da je bila njena odločitev politične narave, saj je od urada pravnega svetovalca pravosodnega ministrstva dobila mnenje, da je ukaz zakonit.
Sama pa je potem sprejela odločitev, da ga ministrstvo ne bo uveljavljalo ali branilo. Yatesova je dejala, da je o ukazu izvedela iz medijev, sama pa je ugotovila, da ukaz ni zakonit, ker da gre glede na Trumpove izjave med kampanjo za neustavno prepoved vstopa muslimanom. Sodišča so ji kasneje dala prav.
"Pogledala sem ukaz, pogledala sem zakon, se pogovorila z ljudmi na pravosodnem ministrstvu. Zbrala sem jih in poslušala njihove poglede in sem opravila svoje delo," je razložila Yatesova, ki je s svojim suverenim nastopom v senatu postala nova politična zvezda demokratske stranke.