nedelja, 26. januar 2025 leto 30 / št. 026
Pomurske mlekarne lani z 1,2 milijona evrov dobička
Pomurske mlekarne so imele lani 33 milijonov evrov prihodkov, leta 2015 jih je bilo 35,5 milijona, ter 1,2 milijona evrov dobička, predlani je ta znašal 1,5 milijona evrov. Direktor Robert Serec ob tem pravi, da gre znižanje predvsem na račun zniževanja cen na trgu, zadovoljen pa je z uspešnim poslovanjem po prisilni poravnavi.
"Pritisk na cene je bil silovit. Da so tako strahovito padle, se v zadnjih 50 letih še ni zgodilo. Eno so normalne odkupne cene mleka, drugo pa to, kar se potem na trgu dogaja s presežki in pomanjkanjem mleka. Če smo imeli presežke marca, aprila in maja, je bilo novembra in oktobra povsem drugače, če so maja na prostem trgu prodajali liter mleka za 14 centov, konec leta pa že za 50, 51 centov za liter, to pomeni strahotno nihanje, tega ni nikjer," je za STA povedal Serec.
Prav to po njegovih besedah dokazuje, pod kakšnimi pritiski je bila ta panoga lani in kako težko leto je za njimi, v zelo podobnih, težkih okoliščinah pa se je začelo tudi letošnje. Cena mleka se je od oktobra do januarja dvignila za 22 odstotkov, cena končnih izdelkov do trgovcev pa za tri do pet odstotkov, ta razlika pa, tako Serec, pritiska na rezultat podjetja.
Razmere na trgu so se zdaj stabilizirale, povprečna cena mleka, ki jo plačajo, je 31,75 evra, pri čemer zaradi stroškov zadrug kmetje dobijo nekaj manj, z ukrepi se je delež mleka v EU v prvih treh mesecih zmanjšal od tri do pet odstotkov, kar pa je še vedno na ravni leta 2015, 31 centov pa naj bi ostala zgornja meja pri ceni.
Za razmere po prisilni poravnavi Serec pravi, da je bila za leto 2015 strategija preživetje, leto 2016 je bilo leto stabilizacije, leto 2017 pa je priprava za rast.
Letos nameravajo konsolidirati zadnje stvari, da bi se pripravili za prihodnost, in to pri razvoju novih trgov, predvsem na Daljnem vzhodu, v Severni Afriki in nekaj malega v arabskem svetu, pri rekonstrukciji mlekarne ter poplačilu dolgov.
Na Kitajskem so Pomurske mlekarne izbrale tri ali štiri partnerje,s katerimi bodo sodelovale, pri nekaterih konkretnih poslih so že zelo daleč in računajo, da bi letos šle tja prve pošiljke blaga.
"Diverzifikacija je zelo pomembna, ker imamo potem ob krizi trg, ki je relativno neodvisen od teh presežkov v Evropi, če Evropa najde nove trge, bo pritisk toliko manjši. Želim si, da bi lahko mlekarna pritisk, kot je bil lani, laže prebolela sama, hkrati pa pomagala kmetu, da ne bo padel tako nizko in mu bo lahko ponudila kakšen cent več. Kitajska je zanimiva predvsem zaradi mleka v prahu, kjer imamo vrhunsko kakovost in zelo pozitivne ocene, tamkajšnja pekovska industrija je zelo dobro sprejela smetano za stepanje, prav tako naše trajno mleko najvišje vrhunske kakovosti," pravi Serec.
Na začetku julija morajo Pomurske mlekarne, kjer je zaposlenih 135 ljudi, poplačati pet milijonov evrov obveznosti iz prisilne poravnave. Serec je prepričan, da so pri tem na dobri poti in da bodo del, ki jim bo zmanjkal, pokrile banke.