REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trump zabeležil 100 dni mandata z nizanjem dosežkov in napadom na medije

Trump zabeležil 100 dni mandata z nizanjem dosežkov in napadom na medijeMlad in živahen ...

Ameriški predsednik Donald Trump je za obeležitev stotih dni mandata obiskal svoje privržence v Pensilvaniji in imel govor na zborovanju v Harrisburgu, med katerim je opisal dosežke svoje administracije. Takoj na začetku govora je napadel medije, ki so imeli istočasno v Washingtonu veliko prireditev.

Trump je najprej obiskal tovarno Ames, ki že vse od leta 1774 izdeluje lopate, in tam podpisal še enega v vrsti izvršnih ukazov, ki je 32 izvršni ukaz v 100 dnevih mandata. Trump je med lanskoletno predvolilno kampanjo ostro kritiziral izvršne ukaze predsednika Baracka Obame in jih skupaj s kongresnimi republikanci označeval za diktaturo.

Zadnji izvršni ukaz nalaga ministrstvu za trgovino ZDA in uradu trgovinskega predstavnika ZDA, da pregledata vse trgovinske sporazume ZDA in ugotovita, ali druge države članice Svetovne trgovinske organizacije (WTO) z njimi izkoriščajo ZDA. "Nihče nas ne bo več izkoriščal, Amerika bo odslej na prvem mestu," je dejal ameriški predsednik. Zagotovil je tudi, da je njegova administracija v 14 tednih prinesla korenite spremembe v Washingtonu.

Trump je nazadnje v petek dejal, da je 100 dni mandata lažni standard. Pred tem ga je označil za neumnost, sam pa je skupaj z administracijo naredil vse, da prikaže svoje zgodovinske dosežke v tem času. Po štetju ameriških medijev, ki jih je Trump označil za lažne in lažnive, je od 27 predvolilnih obljub za prvih 100 dni mandata uresničil 11. Od desetih, za katere je potrebna potrditev republikanske večine v kongresu, ni uresničil nobene.

Najbolj odmeva poraz poskusa odprave zdravstvene reforme predsednika ZDA Baracka Obame. Davčne reforme še ni. Ameriška administracija je sredi tedna na hitro objavila načela reforme, za katera se zavzema Trump.

Statistika prvih 100 dni po navedbah medijev kaže, da je Trump v tem času objavil 507 tvitov, od katerih jih je 11 umaknil, opravil 32 intervjujev, od tega 13 na ameriški televiziji Fox, imel devet novinarskih konferenc, 19 dni je igral golf, 31 dni je preživel na svojih posestvih, opravil je 22 sestankov s poslovneži ter obiskal 12 ameriških zveznih držav.

Doslej še ni obiskal nobene tuje države. Prvi obisk v tujino bo maja, ko se bo udeležil vrha zveze Nato v Bruslju. V stotih dnevih je Washington doživel pet velikih demonstracij proti predsedniku, ki ga podpira okoli 43 odstotkov Američanov. Za kampanjo za drugi mandat je že zbral 13,2 milijona dolarjev in opravil štiri kampanjska zborovanja.

Trumpovo zborovanje v soboto v Harrisburgu je bilo podobno dosedanjim. Norčeval se je iz medijev in udeležencev večerje Združenja dopisnikov Bele hiše v Washingtonu, ki se je sam ni udeležil. Omenjene večerje služijo za norčevanje iz predsednikov in obratno tudi medijev, vsi skupaj pa se skušajo malce nasmejati na lasten račun.

Trump je leta 2011 kot gost omenjene večerje kuhal zamero, ko so si ga privoščili komiki in tudi predsednik Barack Obama. Nekateri menijo, da se je takrat odločil, da bo nekoč kandidiral za predsednika ZDA. Lani je kandidiral in zmagal. "Ne morem biti bolj navdušen, da sem stran od močvirja Washingtona med veliko množico dobrih ljudi," je dejal v Harrisburgu.

Opisal je svoje dosežke, razložil, da sedaj ni čas za kritiko Kitajske, ki pomaga pri reševanju severnokorejskega vprašanja ter omenil resnično pomemben dosežek, kar je bilo imenovanje in kongresna potrditev člana vrhovnega sodišča Neila Gorsucha.

Ponovil je, da bo zid na meji z Mehiko zgrajen, ameriši televiziji CNN in MSNBC je opredelil za lažne novice, časopis New York Times kot propadajočega in si izmislil, da se je New York Times opravičil za svoje poročanje o volitvah, kar časopis ni storil.

Zunaj pred dvorano so se zbrali protestniki na čelu z županom Harrisburga Ericom Papenfusom, ki je dejal, da mora Trump narediti še kaj več, kot le navduševati svoje podpornike. Prišli so predstavniki sindikatov, organizacij za ženske pravice, organizacij za zaščito okolja in drugi. Govorci so ga med drugim žalili kot "oranžnega plutokrata".

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek