REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rimsko tožilstvo zahtevalo 28 let zapora za vodjo obsežne kriminalne združbe

Rimsko tožilstvo zahtevalo 28 let zapora za vodjo obsežne kriminalne združbeMasimo

Tožilstvo v Rimu je danes zahtevalo zaporne kazni za 46 obtožencev v korupcijskem škandalu "Mafia Capitale" (mafijska prestolnica), v katerega so vpleteni mestni politiki, podjetniki in mafijski šefi. Za glavnega obtoženca Massima Carminatija so zahtevali 28 let zapora in zaseg vsega njegovega premoženja. Za vse skupaj so zahtevali 515 let zapora.

Carminatiju in drugim 45 obtožencem od novembra 2015 sodijo zaradi izsiljevanja, korupcije in poneverbe javnih sredstev v okviru kriminalne mreže, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Za Carminatijevo desno roko Salvatoreja Buzzija je tožilstvo zahtevalo 26 let in tri mesece zapora. Vodja zadruge, ki je delala za občino, je predstavljal vez med politiki in Carminatijevo združbo.

Buzzi, ki je v zaporu od aretacije leta 2014, je bil pred tem zaradi brutalnega umora pomagača obsojen že na 30 let zaporne kazni, vendar pa so ga zaradi zglednega vedenja izpustili po šestih letih. Carminati, sicer nekdanji pripadnik skrajne desnice, ki je v streljanju s policijo izgubil oko, pa je bil pred tem obsojen članstva v kriminalni združbi v 80. letih prejšnjega stoletja. Tudi on je že v zaporu.

Sodni proces je rezultat obsežnih preiskav proti več deset lokalnim politikom, mafijskim šefom in podjetnikom. Pokazale so ne le, da je mafija že leta aktivna v Rimu, temveč tudi, da na nek način celo sovlada večnemu mestu.

Obtoženi so domnevno vpleteni v prirejanje razpisov in druge sheme delovanja, katerih namen je bilo "črpanje" denarja, namenjenega javnim storitvam - od pobiranja smeti do sprejemanja beguncev.

Škandal je močno okrnil ugled italijanske prestolnice in imel politične posledice. Posredno naj bi vodil celo v razpustitev mestnega sveta, ki je leta 2015 s položaja odnesla župana Ignazia Marina. Ta sicer ni bil osebno vpleten v preiskave, je pa njihov predmet več članov njegove mestne vlade. Očitali so mu tudi preveč mlačno ukrepanje za povrnitev ugleda mesta, piše avstrijska tiskovna agencija APA.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek