REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Britanski poslanci opozarjajo pred begom možganov zaradi brexita

Britanski poslanci opozarjajo pred begom možganov zaradi brexita

Akademikom iz držav članic EU, ki delajo na britanskih univerzah, bi morali zagotoviti pravico, da po brexitu ostanejo in delajo na Otoku, da bi se izognili begu možganov, v poročilu opozarja pristojni odbor britanskega parlamenta.

Odbor poslanske zbornice za šolstvo v poročilu poziva k sprejetju nujnih ukrepov za odpravo negotovosti glede prihodnjega statusa akademikov iz EU. Prav tako se zavzema za izvzetje tujih študentov iz migrantskih kvot, navaja BBC.

Predsednik odbora Neil Carmichael je dejal, da bi brexit lahko ogrozil mednarodno konkurenčnost britanskih univerz. Eden od šestih akademikov na Otoku prihaja iz držav EU.

Člani odbora so med pripravo poročila o morebitnem vplivu brexita na visoko šolstvo slišali opozorila, da bi akademike iz EU, ki bi jih skrbelo za njihov prihodnji status, lahko zvabile univerze iz drugih držav. Zato bi jim morali do konca leta enostransko odobriti pravico do dela in bivanja, če ne bo dosežen dogovor z drugimi državami EU.

"Britansko visoko šolstvo je vodilno v svetu, vendar brexit ogroža našo mednarodno konkurenčnost in dolgoročni uspeh naših univerz," je opozoril Carmichael. "Vlada mora ukrepati takoj, da bi odpravili negotovost glede osebja iz EU in preprečili škodljiv beg možganov iz naših krajev," je dodal.

Poslanci so opozorili na gospodarsko vrednost visokošolskega sektorja - po njihovih ocenah je vreden 73 milijard funtov (86 milijard evrov) in zagotavlja 750.000 delovnih mest.

Na britanskih univerzah je sicer trenutno 127.000 študentov iz držav EU. Poročilo odbora poziva k mehkemu pristopu do tujih študentov in nasprotuje postavljanju ovir, ki bi jih odvrnile od študija na Otoku. Zavzema se za "nekaj, kar bi spominjalo na prosto gibanje".

Profesorica Catherine Barnard s cambriške univerze je na odboru povedala, da so na njeni univerzi zabeležili 14-odstotni padec prijav študentov iz EU. Opozorila je, da bi zaradi brexita lahko izgubili nadarjene matematike iz vzhodne Evrope, ki bi svoje znanje odnesli drugam.

Poslance so tudi opozorili, da morajo univerze ostati mednarodne in odprte navzven, saj dandanes večina raziskav poteka v okviru mednarodnih partnerstev, še poroča BBC.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek