REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pahor podpira nadzor meje s Hrvaško

Pahor podpira nadzor meje s HrvaškoBorut_Pahor_STAfoto

Predsednik Republike Slovenije je danes v odzivu na pismo hrvaške predsednice Kolinde Grabar-Kitarović poudaril, da podpira slovensko vlado in pristojne organe pri izvajanju evropske uredbe o krepitvi nadzora schengenske meje, so sporočili iz urada predsednike republike.

Dodali so, da predsednik republike tudi podpira napore obeh vlad, slovenske in hrvaške, da v medsebojnem dialogu sprejmeta vse ustrezne ukrepe za hitrejši pregled potnikov, kolikor obema vladama evropska uredba to dopušča.

Izvajanje uredbe o nadzoru na meji tudi nima nobene povezave z arbitražo, saj si predsednik Pahor prizadeva, da bi bili zlasti zaradi pričakovane odločitve arbitražnega sodišča odnosi med obema državama dobrososedski in prijateljski, so še zapisali v uradu predsednika republike.

Ob tem so spomnili, da je predsednik republike v vseh svojih izjavah, tudi v govoru pred državnim zborom novembra 2015 poudaril, da se "za nobeno ceno, nobeno ceno, meja najbolj povezanega dela Evropske unije ne sme premakniti z naše južne meje na Karavanke. To je državni interes strateškega značaja".

Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je v pismu predsednikom Evropskega sveta Donaldu Tusku, Evropskega parlamenta Antoniu Tajaniju in Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju opozorila na zastoje na slovensko-hrvaški meji ob velikonočnih praznikih in na vtis v hrvaški javnosti, da bi šlo lahko tudi za odgovor ali sredstvo prisile zaradi stališča Hrvaške glede arbitražnega postopka o meji.

Zunanji minister Karl Erjavec je odzivu na pismo izrazil presenečenje in obžalovanje. Ocenil je, da je neustrezno in vsebuje veliko neresnic. Hkrati je odločno zavrnil, da bi bila zaradi kolon na slovensko-hrvaški meji krivda na strani Slovenije. Ponovil je, da Slovenija zgolj spoštuje bruseljsko uredbo o krepitvi nadzora schengenske meje. Izrazil je tudi pričakovanje, da bo predsednik države Borut Pahor podal svoje mnenje glede pisma.

Na Evropski komisiji so danes pojasnili, da so pismo hrvaške predsednice prejeli in bodo nanj seveda odgovorili, niso pa ga želeli komentirati.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek