sobota, 25. januar 2025 leto 30 / št. 025
Cerar: Slovenija je okolje, kamor je vredno vlagati
Slovenija je okolje, kamor je vredno vlagati, je na dogodku Pripravljeni za prihodnost v sklopu četrte investicijske in razvojne konference poudaril premier Miro Cerar. To po njegovih besedah med drugim potrjujeta spodbudna gospodarska rast in zmanjševanje brezposelnosti, zdravo smer pa narekuje tudi sledenje trendom s področja digitalizacije.
Kot je na konferenci, ki jo je v Ljubljani organizirala Ameriška gospodarska zbornica v Sloveniji (AmCham), izpostavil Cerar, so nekoč dolgotrajne spremembe danes vprašanje let ali celo mesecev. Tako uspeh konference vidi predvsem v "novih poglavjih uspešne zgodbe o povezovanju poslovnega sveta, investitorjev, podjetij in predstavnikov države".
Slovenija po Cerarjevih besedah beleži dobro gospodarsko rast, kar je posledica stabilnega poslovanja slovenskih izvoznikov, povečane domače potrošnje in okrepitve zasebnih investicij. K dobri gospodarski rasti pa pomembno prispevajo tudi državne investicije ter ukrepi in sistemske spremembe, ki jih je sprejela vlada, je poudaril premier.
Slovenija je po njegovih besedah stabilna in razvojno usmerjena država. "Odločeni smo razvijati in spodbujati tiste dejavnosti, kjer ima Slovenija pomembne primerjalne prednosti, ki so hkrati tudi dolgoročno vzdržne ter okolju in človeku prijazne," je poudaril.
Med projekti je izpostavil pridobivanje električne energije iz obnovljivih virov in izgradnjo pametnih omrežij na najnaprednejši infrastrukturi. "Da znamo in zmoremo biti vodilni v svetu, pa so dokaz tudi prebojne zgodbe, ustvarjene s slovenskim znanjem in slovensko kreativnostjo," je izpostavil.
Slovensko družbo je označil za družbo znanja, ob tem pa izpostavil podatek, da se Slovenija uvršča med najbolj kreativne države na svetu. "Slovenija hitro napreduje na mednarodnih lestvicah z enim samim namenom: da digitalno transformacijo uporabimo kot razvojno možnost in priložnost," je poudaril.
V digitalnem okolju po Cerarjevih besedah ni bistvena kapitalska moč, temveč predvsem hitrost prilagajanja, inovativnost, sodelovanje in sveže ideje, pri katerih je ključna sposobnost implementacije v resnično življenje.
Med govorci na dogodku je najprej nastopil vodja centra za prenos znanja na področju informacijskih tehnologij na Inštitutu Jožef Stefan Mitja Jermol, ki je govoril o pomenu kakovostnega izobraževalnega sistema. Ta mora med drugim v ospredje postaviti otroka, velik poudarek pa nameniti osebnostnemu pristopu. Zaradi slednjega je nujno, da učitelj dobro pozna tako vsebino kot učenca.
Pri širjenju znanja imajo po Jermolovih besedah velik pomen tudi pametne tehnologije. Te je izpostavil tudi ustanovitelj podjetja Avantcar Matej Čer, ki je sicer orisal prihodnje trende na področju mobilnosti. Poudaril je, da se lahko majhno mesto ali regija hitreje prilagodi na novo infrastrukturo, zato ima Slovenija na tem področju pomembno prednost.
Konferenco so sicer odprli zjutraj s poslovnim zajtrkom Ali Slovenija čuti investitorje. Svoje izkušnje o slovenskem investicijskem okolju so z gosti delili lastniki in vodilni v mednarodnih podjetjih, ki so v zadnjih letih investirali v Sloveniji.