sobota, 11. januar 2025 leto 30 / št. 011
Na referendumu v Turčiji prišlo do zmešnjave z glasovalnimi pečati
Medtem ko v Turčiji po zaprtju volišč, na katerih so volivci danes odločali o ustavnih spremembah in uvedbi predsedniškega sistema, še preštevajo glasove, je volilna komisija sporočila, da je na več voliščih prišlo do zmešnjave pri uporabi pečatov, s katerimi so volivci glasovali za oziroma proti spremembam.
Volivci, ki so na referendumu danes želeli glasovati proti predlaganim spremembam ustave, so morali ponekod glasovati s pečatom, na katerem je bila napisana beseda "da", na delu glasovnice, ki je bil označen z "ne", je v Ankari povedal predsednik volilne komisije Sadi Güven, ki ga povzema dpa.
Volilna komisija je sicer uradno predpisala pečate z napisom "tercih" (izbira), s katerimi so volivci nato na volilnem lističu označili bodisi polje z napisom "da" ali "ne".
Za zdaj ni znano, na koliko voliščih je prišlo do takega glasovanja. Volilna komisija je sicer odločila, da bodo tudi take glasovnice veljavne.
Po preštetih 76,9 odstotka glasov je 54,1 odstotka turških volivcev podprlo ustavne spremembe. Proti jih je bilo 45,9 odstotka, poročanje turške tiskovne agencije Anadolu povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Kritiki predsednika Recepa Tayyipa Edrogana opozarjajo, da bodo ustavne spremembe spodkopale demokratičen nadzor, vlada pa po drugi strani zagotavlja, da bo predsedniški sistem izkoreninil terorizem, preprečil vojaške udare in pospešil gospodarsko rast.
Beneška komisija pri Svetu Evrope je izrazila dvom, da bo referendum skladen z evropskimi standardi, in opozorila, da predlagane ustavne spremembe predstavljajo nevaren korak nazaj v ustavni demokratični tradiciji Turčije.