petek, 10. januar 2025 leto 30 / št. 010
Nekdanji notranji minister Virant kritičen do bruseljske uredbe za nadzor meje
Nekdanji notranji minister Gregor Virant je kritičen do bruseljske uredbe z zahtevo za nadzor vseh, ki prečkajo schengensko mejo in mejo EU. Slovenija se po njegovem mnenju upira bruseljskim ukrepom, ko so ti razumni in logični, drugače pa je, ko EU sprejema birokratske ukrepe, ki jih Slovenci "ponavadi še pozlatimo z lastnimi dodatnimi zapleti".
Kot je namreč Virant povedal za današnje Delo, se takšnim birokratskim ukrepom, kot je bruseljska uredba, ki je po njegovem mnenju neustrezna tudi z varnostnega vidika, Slovenci ne uprejo pravočasno.
"Najprej smo v EU spustili več sto tisoč migrantov, ki jim ni bilo treba niti pokazati dokumenta. Zdaj pa lastne državljane pri izstopu preverjamo kot najhujše kriminalce. Dodaten komentar ni potreben," je bil oster.
Na vprašanje o morebitni premaknitvi schengenske meje na avstrijsko in italijansko stran, če Slovenija ne bi spoštovala uredbe, kot to ocenjuje premier Miro Cerar, Virant odgovarja, da se to ne bo zgodilo. Od premierja pričakuje predvsem ustrezno ukrepanje.
"Ne bodo je premaknili na sever, če bomo Slovenci izvajali nadzor tako, da ne bodo nastajale šesturne kolone. To bi bilo noro. Cerarjeva odgovornost je, da zadeve uredi. Upam, da ne bo čakal, da se zgodi kolaps prometnega sistema," je opozoril Virant.
Zaradi bruseljske uredbe so nastali tudi po šesturni zastoji. Virant rešitev v primeru "nesorazmernih učinkov na promet" vidi v klavzuli, po kateri bi mejna policija izvajala t. i. ciljna preverjanja.
"Poenostavljeno povedano, to pomeni, do policija na meji v registrih EU preverja samo izbrane potnike. Komandirjem na mejnih policijskih postajah bi morali le naročiti, da nadzor izvajajo tako, da ne nastajajo daljši zastoji," je za časnik povedal Virant.
Po njegovem prepričanju bi morali sicer od Bruslja zahtevati "pokritje vseh investicij v prometno infrastrukturo, mejne prehode, kadre in opremo, ki nastajajo s takšnimi ukrepi". Zahtevati bi morali tudi, kot je še poudaril za Delo, "prehodno obdobje, dokler z evropskimi sredstvi ne zagotovimo razmer, da lahko poostren nadzor izvajamo brez zastojev".