nedelja, 05. januar 2025 leto 30 / št. 005
Članice EU tudi lani največ trgovale med seboj
Države EU so v mednarodni trgovini z blagom tudi lani večino menjave opravile med seboj. Med tretjimi državami pa najpomembnejši trgovinski partnerici EU ostajata ZDA in Kitajska - delež v menjavi je lani dosegel 17,7 oz. 14,9 odstotka, je danes objavil evropski statistični urad Eurostat.
Blagovna menjava EU z ZDA je bila lani vredna 610 milijard evrov, s Kitajsko pa 515 milijard evrov. Sledile so Švica (264 milijard evrov oz. 7,6 odstotka), Rusija (191 milijard evrov oz. 5,5 odstotka), Turčija (145 milijard evrov oz. 4,2 odstotka) in Japonska (125 milijard evrov oz. 3,6 odstotka).
Trendi se sicer v zadnjih letih spreminjajo. Delež ZDA je v trgovini EU do leta 2011 praktično stalno padal, nato pa se začel znova povečevati. Medtem pa se je delež Kitajske od leta 2000 skoraj potrojil, delež Rusije pa se je od leta 2013 skoraj prepolovil, enako tudi delež Japonske od leta 2000. Delež Švice in Turčije je v tem času ostal skoraj nespremenjen.
Za večino držav članic - izjema so Nemčija, Irska, Malta, Velika Britanija in Litva - je bil sicer najpomembnejši izvozni trg preostanek EU.
Države EU so lani izvozile za skupno 4855 milijard evrov blaga, od tega 3110 milijard evrov ali 64 odstotkov v druge države članice EU.
Pri tem je prednjačila Slovaška, ki je v druge članice EU izvozila 85 odstotkov vsega izvoza. Sledile so Češka (84-odstotni delež), Luksemburg (83-odstotni delež), Madžarska (81-odstotni delež), Poljska (80-odstotni delež), Nizozemska (76-odstotni delež), Portugalska, Romunija in Slovenija (po 75-odstotni delež) ter Estonija (74-odstotni delež).
Med tistimi članicami, ki so v druge države EU izvozile najmanj, pa so Malta (39-odstotni delež), Ciper (46-odstotni delež) in Velika Britanija (47-odstotni delež).
Za večino članic je bila glavna izvozna destinacija Nemčija. Poleg same Nemčije so izjeme še Irska, Malta in Velika Britanija (glavni izvozni trg je ZDA) ter Litva (največ so izvozili v Rusijo).
Nemčija je bila sicer prva izvozna partnerica za 16 članic, za 22 držav EU pa je bila med tremi najpomembnejšimi. Več kot četrtino izvoza blaga so v Nemčijo usmerile Češka (32 odstotkov), Avstrija (30 odstotkov), Madžarska (28 odstotkov) in Poljska (27 odstotkov).
Medtem so več kot četrtino v ZDA izvozile Malta (27 odstotkov) in Irska (26 odstotkov), Portugalska pa je 26 odstotkov svojega izvoza ustvarila v menjavi s Španijo.
V trgovini s tretjimi državami so bile glavne tri destinacije za evropski izvoz tudi lani ZDA (21 odstotkov vsega izvoza v tretje države), Kitajska (10 odstotkov) in Švica (osem odstotkov).
EU je kot destinacija večine držav članic prevladovala tudi pri uvozu. Članice so lani uvozile za skupno 4736 milijard evrov blaga, od tega je za 3029 milijard evrov ali 64 odstotkov odstotkov blaga prišlo iz drugih članic EU.
Najmanj tri četrtine vsega uvoza so v menjavi z drugimi članicami ustvarile Estonija (82 odstotkov), Latvija (81 odstotkov), Slovaška (80 odstotkov), Češka (79 odstotkov), Madžarska, Avstrija in Portugalska (po 78 odstotkov) ter Hrvaška, Luksemburg in Romunija (po 77 odstotkov).
Na drugi strani je bila Nizozemska edina v EU, ki je iz drugih članic uvozila manj kot polovico blaga (47 odstotkov). Eurostat je sicer ob tem opozoril na t. i. rotterdamski učinek, saj v nizozemska pristanišča z vsega sveta prispejo velike količine blaga, ki pa so namenjene v druge države članice. Podoben učinek beleži tudi Belgija.
Tako kot pri izvozu je bila glavna uvozna partnerica večine članic EU druga članica EU. Izjema je le Litva, ki je največji delež blaga uvozila iz Rusije.
Sedem članic je najmanj četrtino uvoza ustvarilo v menjavi z eno samo partnerico: Avstrija (43 odstotkov blaga je prišlo iz Nemčije), Portugalska (33 odstotkov iz Španije), Češka (31 odstotkov iz Nemčije), Irska (29 odstotkov iz Velike Britanije), Luksemburg (29 odstotkov iz Belgije), Poljska (28 odstotkov iz Nemčije) in Madžarska (26 odstotkov iz Nemčije).
Nemčija je bila po izvoru blaga med najpomembnejšimi tremi državami za vse države članice EU z izjemo Irske in Malte.
Med tretjimi državami so bile za EU glavne uvozne partnerice Kitajska (20 odstotkov vsega uvoza iz tretjih držav), ZDA (14 odstotkov), Švica (sedem odstotkov) in Rusija (sedem odstotkov).