ponedeljek, 30. december 2024 leto 29 / št. 365
Trump prepričuje Američane, da bo obamacare propadel
Ameriški predsednik Donald Trump je po političnem porazu, ki ga je utrpel ob petkovem umiku glasovanja o njegovem predlogu zdravstvene reforme, danes šel v protinapad na Twitterju. Trumpovi privrženci pa so sporočili, da za danes v 40 ameriških mestih pripravljajo shode v podporo predsedniku. Demonstracije so napovedali tudi Trumpovi nasprotniki.
Republikanci v predstavniškem domu ameriškega kongresa so zaradi nezadostne podpore umaknili za petek predvideno glasovanje o predlogu zakonodaje, ki bi ukinila zdravstveno reformo Baracka Obame in uvedla novo.
Trump je bil zaradi tega v prvem odzivu v petek "nekoliko razočaran in presenečen". V izjavi je sicer ponovil svoje stališče, da je zdravstvena reforma njegovega predhodnika Obame, znana kot obamacare, slaba, da bo povzročila visoke stroške in da bo eksplodirala. Obamacare ne more biti uspešen, je poudaril. Prepričan je, da je bil njegov predlog zdravstvenega zakona zelo dober, a nato dejal, da bo naslednji še boljši.
Danes pa je Trump Američanom prek družbenega omrežja Twitter sporočil, da bo sedanja ureditev, znana kot obamacare, propadla, in jim znova obljubil nov zakon. Podrobnosti sicer ni navedel, poročajo tuje tiskovne agencije.
Trumpovi privrženci pa so sporočili, da za danes v 40 ameriških mestih pripravljajo shode v podporo predsedniku. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa je na demonstracijah pričakovati od nekaj deset do nekaj sto ljudi. Trumpovi nasprotniki so ob tem napovedali protidemonstracije.
Trumpov predlog bi prinesel manj proračunskega denarja za starejše in revne ter manj zavarovanih Američanov, zaradi česar je bila Trumpova reforma v javnosti manj priljubljena kot sedanji sistem. Trumpcare bi zavarovalnicam omogočal, da starejšim zaračunavajo petkrat višje premije kot mladim in zdravim.
Reforma bi prav tako odvzela denar za zavarovanje 11 milijonom revnejšim Američanom, države ne bi mogle več računati na zvezno proračunsko pomoč, višji davki za bogatejše in zdravstveno industrijo bi se odpravili, države bi lahko od revnih poleg tega najprej zahtevale zaposlitev, preden se lahko zdravijo.