petek, 09. maj 2025 leto 30 / št. 129
G20 zaradi ZDA iz izjave izpustil protekcionizem in podnebne spremembe

Finančni ministri in guvernerji centralnih bank iz skupine 20 najpomembnejših svetovnih gospodarstev (G20) v izjavo ob zaključku zasedanja v nemškem Baden Badnu niso vključili zavzemanja proti protekcionizmu in za boj proti podnebnim spremembam. Izjave s temi zavezami ZDA namreč ne bi podpisale, poročajo tuje tiskovne agencije.
Ministri so danes, sklepni dan dvodnevnega zasedanja, v skupni izjavi zapisali, da si prizadevajo za "krepitev prispevka trgovine k našim gospodarstvom", niso pa ponovili stališča iz prejšnjih zasedanj, da se G20 zavzema za prosto trgovino in proti protekcionizmu. Da bi izjava to izrecno omenjala, so preprečile ZDA.
Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble, gostitelj srečanja, je zasedanje kljub temu označil za uspešno. Skupno delo skupine G20 se je "prej okrepilo kot oslabilo", je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal minister in dodal, da so na koncu le soglašali, da se bodo vzdržali manipulacij z valutami in da si ne želijo nepoštene konkurence, pri tem pa izrazili prepričanje, da svetovna trgovina prispeva k rasti globalnega gospodarstva in posameznih narodnih gospodarstev.
"Včasih se mora človek ob takšnih dneh omejiti tako, da od nobenega od partnerjev ne zahteva preveč," je iskanje kompromisa po poročanju dpa povzel minister.
Ameriški predsednik Donald Trump je že v predvolilni kampanji nakazal uvedbo protekcionistične gospodarske politike. Grozil je z uvedbo uvoznih dajatev za multinacionalke s tovarnami zunaj ZDA, Kitajsko pa obtožil valutnega manipuliranja. Doslej je v svojem mandatu podpisal dokumente za izstop ZDA iz transpacifiškega prostotrgovinskega partnerstva ter Kitajsko in Nemčijo napadel zaradi zunanjetrgovinskega presežka.
Ameriški finančni minister Steven Mnuchin je na zasedanju G20 danes dejal, da prejšnje izjave zasedanj G20 niso vodilo za sedanjo trgovinsko politiko ZDA in da se ne bi smelo preveč pozornosti namenjati spremembam v izjavi glede na prejšnja leta. "Kar je bilo vključeno v prejšnje izjave, z mojega vidika ni nujno relevantno," je po poročanju dpa dejal Mnuchin.
Mnuchin je dodal, da je pomembno, kar se je skupina uspela dogovoriti: da bo "krepila prispevek trgovine našim gospodarstvom ter si prizadevala za zmanjšanje presežnih neravnovesij, da bi krepila vključenost in poštenost ter zmanjšala neenakost", je poročala AFP.
Medtem ko se je skupina G20 v izjavi po lanskem srečanju v kitajskem mestu Hangzhou zavzela za ukrepanje za odprto svetovno gospodarstvo, proti protekcionizmu ter za spodbujanje svetovne trgovine in investicij, med drugim s krepitvijo multilateralnega sistema trgovine, pa so se na letošnjem srečanju v Baden Badnu dolgo prepirali, ali se G20 še zavzema za pravila na podlagi multilateralnih dogovorov (kot je Svetovna trgovinska organizacija - WTO) ali pa naj se v prihodnje mednarodno dogovarjanje prenese na bilateralno raven, za kar se zavzema nova ameriška vlada, poroča dpa.
Mnuchin je glede trgovinskih sporazumov po poročanju AFP dejal, da želijo nekatere ponovno pregledati - pogovarjali so se o ponovnem pregledu sporazuma o prosti trgovini med ZDA, Kanado in Mehiko Nafta, poleg tega menijo, da se bo treba ponovno pogajati o nekaterih sporazumih v okviru WTO.
Izjava G20 po tokratnem srečanju za razliko od izjave po lanskoletnem prav tako ne vključuje zavzemanja za boj proti podnebnim spremembam. Delegacija ZDA se namreč ni želela zavezati, ker o tem ni dobila navodil iz Washingtona, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedali delegati. Iz osnutka izjave so črtali celoten del, ki je govoril o ukrepanju proti podnebnim spremembam.
Glede podnebnega ukrepanja je Mnuchin dejal, da ne spada v njegovo pristojnost finančnega ministra ter da je to bolj tema za voditelje držav G20, ko se bodo julija srečali v Hamburgu, poroča AFP.
Izključitev dela o podnebnih spremembah po mnenju okoljevarstvenikov pomeni novo nazadovanje glede podnebnega ukrepanja. "Da izjava G20 ne posveča pozornosti podnebju, je brez dvoma posledica neodgovornega in izoliranega pristopa Trumpove administracije k podnebnim spremembam," je po poročanju AFP dejal svetovalec pri okoljevarstveni organizaciji Greenpeace East Asia Lu Shuo in dodal, da druge države ne bi smele dopustiti, da se to ponovno zgodi.
Francoski finančni minister Michel Sapin je po navedbah AFP izrazil obžalovanje, da niso uspeli doseči zaključka o "dveh absolutno ključnih prioritetah", o katerih bi moral G20 ukrepati.