REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kmetijsko in gospodarsko ministrstvo glede uspešnosti državne gozdarske družbe na nasprotnih bregovih

Kmetijsko in gospodarsko ministrstvo glede uspešnosti državne gozdarske družbe na nasprotnih bregovihFoto: Gore-ljudje

Vodenje in nadzor družbe Slovenski državni gozdovi ne gre v pravo smer, delovanje podjetja ni izpolnilo pričakovanj in obvez, je na odboru DZ za kmetijstvo in gozdarstvo opozoril Jože Prikeržnik z gospodarskega ministrstva. Kmetijski minister Dejan Židan pa meni, da je družba začela strahovito nad pričakovanji.

Seja odbora DZ za kmetijstvo in gozdarstvo danes poteka v Kočevju, kjer so si člani odbora in minister že ogledali podjetje za proizvodnjo in storitve Snežnik, trenutno pa razpravljajo o delovanju družbe Slovenski državni gozdovi.

Generalni direktor direktorata za lesarstvo Jože Prikeržnik je prepričan, da družba ne deluje na način, da bi uresničila zadane cilje in da aktivnosti in usmeritve ne kažejo, da bi bilo to v prihodnje drugače. "Strateški načrt je popolnoma drugačen, kot ga je sprejela vlada. Ne sledi ciljem v zvezi z vzpostavljanjem gozdno lesnih verig, finančne projekcije 2017-2012 so popolnoma neambiciozne. Dogajajo se številne nepravilnosti in odstopanja od dobrih praks. Nadzorni odbor komunicira le z resornim ministrstvom in ne z vlado. Gospodarsko ministrstvo, ki je odgovorno za lesno industrijo, je povsem odrinjeno na stran," je bil oster Prikeržnik.

Generalni direktor direktorata za lesarstvo Jože Prikeržnik, foto: STA

Ob tem je izpostavil, da podjetja v lesno predelovalni niso zadovoljna z načinom izbora kupcev, ponujeno količino in ceno dobavljenega lesa. Prepričan je, da delovanje državne gozdarske družbe ne kaže nobenih pozitivnih učinkov na razvoj lesno predelovalne industrije. "Izraba lesne industrije bi lahko bila, sploh z večnamenskimi centri, bolj celovita z več dodane vrednosti. Imela bi pozitiven vpliv na ustvarjanje novih delovnih mest, to bi se pozitivno odrazilo tudi na gospodarski rasti," je še dejal in dodal, da se mora delovanje družbe korenito spremeniti.

Nasprotno pa je minister Židan dejal, da je podjetje začelo strahovito nad pričakovanji, pozitivno v korist države in gozdarstva. Primerjal je tudi podatke o donosu v času koncesionarskega sistema ter sedanjim sistemom državnega podjetja.

"Pri povprečnih koncesninah od leta 2006 do 2016 je bil neto donos 10,26 evra na kubični meter lesa, bruto donos pa 16,62 evra na kubični meter. V času državne družbe pa 29,90 evra," je pojasnil minister.

Židan pričakuje, da bo sanitarna sečnja opravljena že v začetku nove sezone. Pojasnil je, da smo se približali ciljni gozdni gostoti, da imamo tudi že preveč prestarih dreves. "Skupna želja tudi je, da pride do preobrata, ne samo v gozdarstvu temveč tudi v lesni verigi. Pričakujem izrazito profesionalizacijo družbe Slovenski državni gozdovi, da obvladajo vsa tveganja in da so nanje pripravljeni," je dejal minister, ki pričakuje dobre poslovne rezultate pri delu vodstva.

Direktor družbe Slovenski državni gozdovi Miha Marenče je dejal, da so do konca leta realizirali 94 odstotkov vseh odločb za sanitarno sečnjo. Do konca marca bo realizacija 100-odstotna, je dodal. Od novega leta do danes so prejeli 500 odločb Zavoda za gozdove za sanitarni posek 43.000 kubičnih metrov lesa.

Sparvilo lesa, foto: Grča

Alojz Burja, direktor Lip Bohinj in predstavnik gospodarsko interesnega združenja lesarjev Gospodarske zbornice Slovenije, je pozitivno presenečen nad delovanjem državne gozdarske družbe. Meni, da delajo dobro, so pa nezadovoljni s količinami lesa, ki jim ga je družba ponudila za celo leto. "Pričakovali smo, da bomo imeli večje pogodbe. O tem še ni govora. Ugotavljamo, da hlodovina ni bila ponujena po načelih, da jih dobi domača predelava, da bo več zaposlitev, da bo več plačanega davka. Lip Bohinj potrebuje 80.000 kubičnih metrov lesa na leto, ponujenih nam jih je bilo 6000 kubičnih metrov," je še dodal Burja.

Seja odbora se nadaljuje z ocenami delovanja družbe Slovenski državni gozdovi ter pozivi k večjim pozitivnim korakom v smer slovenske lesno predelovalne industrije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek