torek, 24. december 2024 leto 29 / št. 359
Cilj EU 27 okrepiti medsebojno zaupanje in enotnost
Voditelji 27 članic EU so se danes na neformalnem srečanju v Bruslju v razpravi o prihodnosti brez Velike Britanije strinjali, da je glavni cilj okrepiti medsebojno zaupanje in enotnost, je poudaril predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. V ospredju priprav na 60. obletnico unije v Rimu je koncept Evrope več hitrosti.
V sklopu priprav na praznovanje 60. rojstnega dne unije 25. marca v Rimu je temeljni cilj, da bo ključno sporočilo ob tem jubileju, ki bo sovpadal s sprožitvijo postopka ločitve unije od Velike Britanije, enotnost sedemindvajseterice.
EU 27 članic bo sprejela rimsko izjavo. Eno ključnih odprtih vprašanj pri pripravi te izjave je opredelitev do koncepta Evrope več hitrosti. Ideja ni nova, unija dejansko že deluje po načelu več hitrosti, a v prihodnosti se načrtuje nadgradnja tega koncepta.
Velika četverica - Francija, Nemčija, Italija in Španija - podpirajo nadgradnjo ideje Evrope več hitrosti, manj navdušenja je v vzhodnoevropskih državah, saj se bojijo, da bodo tako odrinjene na evropsko obrobje in da bodo drugorazredne članice.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je danes dejal, da s presenečenjem ugotavlja, da nekateri razumejo Evropo več hitrosti kot nekakšno novo železno zaveso, novo delitev na Vzhod in Zahod, kar nikakor ni namen.
Ne gre za izključevanje, gre za organiziranje napredka tistih, ki želijo več, je poudaril Juncker in spomnil, da je razprava o Evropi več hitrosti stara toliko kot njegova politična kariera.
Tusk je k temu dodal še en pregovor: "Če želiš naprej hitro, pojdi sam. Če želiš daleč, pojdimo skupaj." To je najboljši moto, je zatrdil in dodal, da je bilo takšno današnje vzdušje.
Nemška kanclerka Angela Merkel je danes v Bruslju poudarila, da bo ključno sporočilo v Rimu "združenost v različnosti". Kanclerka, ki že vseskozi podpira idejo Evrope več hitrosti, poudarja, da je to realnost, ki jo že živimo na podlagi obstoječe zakonodaje.
Nadgradnjo koncepta Evrope več hitrosti podpirajo tudi tri manjše ustanovne članice unije, Belgija, Nizozemska in Luksemburg. Raje imam Evropo dveh hitrosti, kot Evropo nobene hitrosti, je danes v Bruslju dejal luksemburški premier Xavier Bettel.
Tudi francoski predsednik Francois Hollande poudarja, da članice unije morajo imeti možnost napredovati hitreje in odločneje, če to želijo, pri čemer pa seveda ne smejo zapreti vrata drugim.
V osnutku elementov za pripravo rimske izjave je koncept Evrope več hitrosti opredeljen po načelu združene unije, ki deluje skupaj, kadar koli je to mogoče, ter z različno hitrostjo in intenzivnostjo, ko je to potrebno.
Voditelji 27 članic naj bi se v Rimu zavezali k sodelovanju za spodbujanje skupnega dobrega na podlagi razumevanja, da se nekatere članice lahko na nekaterih področjih premikajo bliže, dlje in hitreje, a pustijo vrata odprta tudi za druge.
Zagotovila, da Evropa več hitrosti ne pomeni delitve unije, nekaterih članic niso prepričala. Poljska zavrača vsako razpravo o Evropi več hitrosti, je poudarila poljska premierka Beata Szydlo.
Poljska je v četrtek poskrbela za grenak priokus v prizadevanjih za zagotovitev enotnosti, ko je nasprotovala podaljšanju mandata predsedniku Evropskega sveta Donaldu Tusku zaradi njegovega spora z najvplivnejšim poljskim politikom Jaroslawom Kaczynskim.
Praznovanje 60. obletnice podpisa temeljnih dokumentov unije, Rimskih pogodb, bo po napovedih rojstvo EU 27, saj se pričakuje, da bo Velika Britanije pred tem sprožila postopek ločitve od unije. V Bruslju to potezo pričakujejo okoli 15. marca.
Predsednik komisije Juncker je danes ponovil svoje stališče, da brexit obžaluje, a da to ni konec unije, ki nadaljuje svoj razvoj. Brexita ne maram, rad bi bil v istem čolnu z Britanci, je dejal in izrazil upanje, da bodo ti nekega dne znova prišli na ta čoln.
Tusk pa je poudaril, da bo unija po britanski sprožitvi ločitvenega postopka v 48 urah pripravljena na odziv. Podrobnosti ni pojasnil. Če bodo Britanci ločitveni postopek sprožili okoli 15. marca, je 6. aprila pričakovati izredni vrh EU 27 o brexitu.