sobota, 10. maj 2025 leto 30 / št. 130
Zdravstveni delavci in vojaki po sporazumu z zdravniki zahtevajo svoje

Sindikati v zdravstvu Slovenije Pergam in Sindikat vojakov Slovenija sta izrazila začudenje nad zadnjimi potezami vlade v zvezi z sklenjenim dogovorom z zdravniki. Zanj kolegom iz Fidesa sicer čestitajo, so pa presenečeni nad odnosom in sporočilom, ki ga država sporoča pri reševanju težav vseh ostalih zaposlenih v zdravstvu.
Kot so zdravstveni delavci zapisali v izjavi za javnost, ne želijo polemizirati o racionalnosti sklenjenega dogovora, smiselnosti ali ustreznosti rešitev ter o njihovi sprejemljivosti za ostali del zdravstva in javnega sektorja, vseeno pa nemudoma zahtevajo enako obravnavo in pogoje tudi za druge zaposlene, še zlasti glede na dejstvo, da vsaj področje plač še vedno ureja enoten plačni sistem.
"Če je sporočilo sporazuma z zdravniki, pred tem pa s policisti, to, da je za izpolnitev svojih zahtev potreben konflikt ter grožnja in po potrebi izvedba sindikalnih aktivnosti, bomo temu sledili tudi sami," v izjavi skupaj z drugimi sindikalnimi predstavniki napoveduje predsednik sindikata Matija Cevc.
Glede na vsebino sporazuma med vlado in Fidesom zahtevajo takojšnja pogajanja za sprejem standardov in normativov za vse poklicne skupine delavcev v zdravstvu, nadaljnje usklajevanje pravilnika o neprekinjenem zdravstvenem varstvu in pravilnika o merilih za določitev višine plačila opravljanja zdravstvenih storitev po podjemni pogodbi.

Prav tako zahtevajo dogovor o jasnih in transparentnih pravilih o participaciji ostalih zaposlenih v zdravstveni dejavnosti pri izvajanju projekta odprave čakalnih dob, za katerega bodo namenjena posebna sredstva, ter dvig plač najmanj v odstotku, za katerega se bodo na podlagi uvajanja novih delovnih mest ter spremembe delovnih mest in novih uvrstitev delovnih mest v plačne razrede povečale plače zdravnikov in zobozdravnikov.
Sindikat zahteva še učinkovite ukrepe za omejevanje delovnega časa v zdravstveni dejavnosti, ki bodo preprečili prekomerno obremenjevanje zaposlenih v zdravstvu in ustrezno in sprotno plačilo za delo preko delovnega časa. Če jim pristojni ne bodo prisluhnili in jim v dveh tednih predstavili rešitve, napovedujejo sindikalne aktivnosti, ki bodo verjetno sovpadale z zahtevami drugih skupin v javnem sektorju za enako obravnavo.
Zaradi sporazuma z zdravniki so se oglasili tudi v Sindikatu vojakov Slovenije, kjer se zavedajo, da so jim skrajni ukrepi z zakonom prepovedani, saj bi jih v nasprotnem primeru že izvajali. Kot so poudarili, imajo od uvedbe enotnega plačnega sistema v vojski vse nižje plače, vojaki pa jih zaradi slabo urejenega statusa in nizkih plač vse bolj pogosto zapuščajo.
"Za vse poklice, ki s stavko lahko povzročajo družbeno škodo, predvsem pri državljankah in državljanih, se plače v neustavnem enotnem plačnem sistemu ves čas dvigujejo, za pripadnike Slovenke vojske pa znižujejo, saj se pod pogodbe o njihovih plačah podpisujejo sindikati, ki ne zastopajo niti enega pripadnika," trdijo v sindikatu.
Nezadovoljstvo je zato med vojaki vedno večje, odnosi pa vedno slabši. Počasi bo v Slovenski vojski razmerje vojaških oseb takšno, da bodo imeli na dva vojaka dva podčastnika in enega častnika, zato je na obrambnem ministrstvu ena glavnih tem pridobivanje vojakov, medtem ko zadržanje že zaposlenih ni toliko pomembno.
Vojaški sindikat ob tem še opozarja, da v vladi ni podpore niti za urejanje statusa pripadnikov z zakoni, saj država predloga obeh več kot desetletje starih obrambnih zakonov medresorsko usklajuje že predolgo, do usklajevanja s sindikati pa sploh še ni prišlo. V sindikatu se zato sprašujejo, do kdaj bodo njihovi člani še trpeli, zato odgovorne pozivajo k takojšnjemu ukrepanju.