ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
Na Škofijah nova integracijska hiša za begunce
Ministrstvo za notranje zadeve bo v kratkem na območju krajevne skupnosti Škofije vzpostavilo integracijsko hišo za begunce. Predsednik skupnosti Edmond Gašpar je za STA pojasnil, da so krajani ogorčeni, ker jih koprska občina o dogovarjanjih z ministrstvom ni seznanila. Poleg tega je zanje sporna tudi lokacija hiše v strogem centru.
Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic je v ponedeljek obiskal krajevno skupnost Škofije v koprski občini, da bi domačine seznanil z načrti ministrstva o vzpostavitvi integracijske hiše na območju Škofij. Integracijska hiša je namenjena nastanitvi oseb s priznano mednarodno zaščito, so sporočili z ministrstva.
Osebe, ki so pridobile status mednarodne zaščite, imajo poleg nastanitve na zasebnem naslovu tudi možnost enoletnega bivanja v integracijski hiši. Tam je osebam s priznano mednarodno zaščito omogočeno, da si v tem obdobju olajšajo prve korake na poti k samostojnemu življenju in integraciji v slovensko družbo.
Na ministrstvu so pri tem poudarili pomen komunikacije z lokalnimi skupnostmi in pravočasnega obveščanja o aktivnostih, ki so načrtovane v določeni lokalni skupnosti. Kot so spomnili, so o možnosti vzpostavitve integracijske hiše na območju Škofij že novembra lani obvestili Mestno občino Koper, sredi februarja pa so jih obvestili, da je pogodba o najemu objekta na območju Škofij v zaključni fazi.
Državni sekretar Šefic je v ponedeljek opravil pogovor tudi s predsednikom tamkajšnje krajevne skupnosti in ga podrobneje seznanil z aktivnostmi ministrstva. Dogovorili so se, da bo krajevna skupnost dobila vse potrebne informacije, ki jih bo želela, prav tako bodo strokovne službe ministrstva tudi v prihodnje tesno sodelovale tako z mestno občino kot s krajevno skupnostjo, so sporočili z ministrstva.
Gašpar pa je poudaril, da krajevno skupnost moti predvsem to, da jih Mestna občina Koper od novembra lani sploh ni seznanila o vzpostavitvi te hiše ter kako bo potekala integracija. Po njegovih besedah prav tako ministrstvo o svojih namerah ne obvešča predstavnikov lokalnega okolja, kjer naj bi nameščali begunce. "Ljudi je treba osveščati o tej problematiki in z njimi doseči dogovor o vzpostavljanju tovrstnih centrov," je poudaril.
Prvi korak krajevne skupnosti bo pogovor z občino, da jih obvesti, kako je sploh postopek izbire potekal. Ob tem pa tudi, kako se bo odvijala integracija beguncev v lokalno okolje.
Kot drugo bodo poskusili doseči dogovor o morebitni alternativni lokaciji. Gašpar je izpostavil, "da se krajani zavedajo, kakšne stiske preživljajo begunci, vendar jih moti, da bo ta objekt v strogem centru naselja". Poleg tega se bojijo ekonomskega učinka vzpostavitve te hiše na izbrani lokaciji. Po njegovih besedah bo ta center za begunce v nekdanjem hostlu, ki pa ni primeren za nastanitev družin, je še dejal Gašpar.