sobota, 11. januar 2025 leto 30 / št. 011
Vlada v Vipavi začela obisk Goriške
Vlada je z delovnim posvetom v vipavskem Dvorcu Lanthieri začela današnji obisk širše Goriške regije. Premier Miro Cerar se bo v nadaljevanju med drugim v Bovcu udeležil posveta o potencialih in izzivih turizma v Posočju, večerno zaključno srečanje v Novi Gorici pa bo namenjeno regionalnemu razvojnemu dialogu za severno Primorsko.
Dobršen del ministrske ekipe se bo med drugim v Novi Gorici udeležil tudi posveta o potencialih krožnega gospodarstva v regiji. Obiski ministrov bodo hkrati priložnost za izvedbo konkretnih pogovorov in podpise sporazumov. Tako bo minister za infrastrukturo Peter Gašperšič podpisal sporazum o sofinanciranju del rekonstrukcije regionalne ceste Dolenja Trebuša - Spodnja Idrija in si ogledal gradbišče na 4. razvojni osi.
Okoljska ministrica Irena Majcen bo s predstavniki občine Brda in tamkajšnje vinske kleti obdelala vprašanje poplavne varnosti.
Poleg infrastrukture bodo na vrsti tudi mehkejše vsebine. Tako bo ministrica za obrambo Andreja Katič v Kobaridu obiskala fundacijo Pot miru v Posočju in podpisala pogodbo o sofinanciranju istoimenskega mednarodnega projekta za leto 2017. Minister za kulturo Anton Peršak pa se bo udeležil predstavitve kandidature Nove Gorice za evropsko prestolnico kulture leta 2025.
Župani severnoprimorske regije bodo z vladnimi predstavniki govorili predvsem o gospodarstvu, turizmu in infrastrukturi. S premierjem in ministri želijo zaradi neizpolnjenih obljub spregovoriti tudi predstavniki določenih skupin.
Kmetje so zaradi težav z zadrževalnikom Vogršček, ki bi moral zagotavljati namakanje kmetijskih površin Vipavske doline, ustanovili civilno iniciativo za ohranitev Vogrščka, o tem pa bi radi ob tokratnem vladnem obisku govorili tudi s premierjem. Severnoprimorski župani pa bodo vlado bržkone opozorili na potrebo po dobri prometni infrastrukturi. Precej gradbišč je na severnoprimorskih cestah že odprtih, še več pa jih pristojni obljubljajo v poletnih dneh.
Severnoprimorska ali goriška statistična regija pokriva 2325 kvadratnih kilometrov veliko območje, na katerem je 13 občin, v regiji pa živi 117.931 prebivalcev. Bruto domači proizvod (BDP) Goriške statistične regije predstavlja pet odstotkov celotnega slovenskega.