REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Čater v kombinaciji zasedel 13 mesto, zmagal Švicar Luca Aerni

Čater v kombinaciji zasedel 13 mesto, zmagal Švicar Luca AerniMartin Čater, foto: Reuters

Švica je na domačem svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju v St. Moritzu osvojila še tretjo zlato kolajno. Zanjo je v alpski kombinaciji poskrbel Luca Aerni, ki se je z odličnim slalomskim nastopom na sam vrh povzpel s 30. mesta po smuku.

Švicar je za svojo prvo kolajno na svetovnih prvenstvih premagal tudi branilca naslova Avstrijca Marcela Hirscherja. In to le za stotinko sekunde. Hirscher - na prvenstvih je osvojil peto odličje - je bil po slalomu na 28. mestu. Švicarski uspeh je z bronasto kolajno zaokrožil Mauro Caviezel, zaostal je šest stotink sekunde.

Tako kot na ženski kombinaciji, na kateri je zlato pripadlo izraziti slalomistki Wendy Holdener, je tudi na moški kombinaciji zmagovalca preizkušnje in novega svetovnega prvaka odločil slalom oziroma slalomska proga. Smukačem niso šle na roko razmere, toplo, sončno vreme je mehčalo in zmehčalo progo.

Trener slovenskih smukačev Peter Pen je bil zelo kritičen do švicarskih organizatorjev, da so smučarje spustili na zelo mehko slalomsko progo, po njegovem mnenju nevredno svetovnega pokala, kaj šele svetovnega prvenstva, ki je bila iz tekmovalca v tekmovalca slabša.

Slovencem je po smuku zelo dobro kazalo. Martin Čater je odpeljal najboljši smuk življenja. S startno številko 20 se je zavihtel do tretjega mesta na kombinacijskem smuku. Po slalomu pa je uvrstitev poslabšal, uvrstil se je na 13. mesto, za zmagovalcem je zaostal sekundo in 17 stotink.

"Mislim, da mi je smuk zelo dobro uspel. Ko se spravim zraven, kot je treba, maksimalno borbeno, sem lahko zelo hiter tudi na smuku. Upam, da bo to postalo vsakdanjik tudi v svetovnem pokalu, na tekmah, specialnih smukih. To je bil moj daleč najboljši smuk, teren mi tudi paše. Težave sem imel le z dolgimi skoki, saj jih nisem znal na treningih najbolje oceniti. Potem sem si še na zadnjem treningu in danes enkrat ogledal. Sem zadel linijo, skokov in prelomnice sem se dobro lotil, tako da mi je vrhunsko uspel smuk," je bil s smukaškim delom kombinacije zadovoljen Čater.

"Smučanje je pač tak šport, dogaja se na prostem, na žalost se mi zdi, da se res malo pozna, da se kombinacija odloča v slalomu. Mislim, da je smukaška proga od prvega do zadnjega res dobro držala, super pogoji so bili in posledično niso bili tako veliki zaostanki, potem pa se tukaj ob treh popoldne upre sonce in proga postane mehka ter se naredijo luknje, tako da je zelo težko tako hitro smučati, kot denimo z enko," pa je malce spregovoril še o slalomskem delu. Sanje o vrhunski uvrstitvi 24-letnega Celjana je vzela načeta slalomska proga, ki najboljšim smukačem ni dopuščala presenečenja.

Na oder za zmagovalce sta se zavihtela smučarja, ki sta se po prvem polčasu komaj uvrstila v prvo trideseterico. Aerni je bil na smuku 30., Hirscher 28., le Caviezel je vpisal spodoben smukaški izid s 14. dosežkom. Seveda pa sta Aerni in Hirscher odlična slalomista, ki sta dane pogoje izkoristila v svojo korist.

Medtem ko je Čater s prvenstvom lahko zadovoljen, pa Klemen Kosi ni izpolnil pričakovanj, ki si jih je zastavil, da bi bil uvrščen vsaj v prvo petnajsterico. Kombinacijo je končal na 22. mestu (+2,70). Štefan Hadalin se je po slabšem smuku, ki ga je končal na 44. mestu, zavihtel na končno 28. mesto (+3,85). Tilen Debelak je odstopil na slalomski progi.

V torek bo na sporedu paralelna ekipna tekma. Nastopila bo tudi slovenska ekipa v sestavi Ana Bucik, Meta Hrovat, Štefan Hadalin in Žan Kranjec.