ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
Ministrstvo preverja možnosti združevanja Bolnišnice Topolšica s celjsko ali z Golnikom
Ministrstvo za zdravje bo zaradi slabega finančnega stanja Bolnišnice Topolšica do konca marca letos pripravilo elaborat o možnostih za reševanje finančnih težav te bolnišnice. Ob tem preverja tudi možnosti združitve Bolnišnice Topolšica s Kliniko Golnik ali s Splošno bolnišnico (SB) Celje. Ministrstvo bo odločitev sprejelo na podlagi analize.
Analiza bo vsebovala prednosti, slabosti, priložnosti in nevarnosti možne združitve med Kliniko Golnik in Bolnišnico Topolšica ali SB Celje in Bolnišnico Topolšica. "Šele na osnovi analize se bomo odločali, do kakšnega združevanja ali sodelovanja med omenjenimi bolnicami bo prišlo, če bo sploh prišlo do kakšnih sprememb," so STA pojasnili na ministrstvu za zdravje.
V analizo so aktivno vključene vse tri bolnišnice, ker se bo upošteval tudi njihov strokovni vidik, zagotavljajo na ministrstvu. Navajajo še, da bo do možnega združevanja prišlo predvsem pod pogojem, da bodo s tem izboljšali storitve za paciente, povečali varnost izvedbe zdravstvenih storitev in njihovo boljšo organiziranost.
Na ministrstvu pojasnjujejo še, da je izhodišče za analizo postavljeno tako, da z možnimi spremembami ne bo prišlo do ukinitev lokacij zdravstvene dejavnosti, da Klinika Golnik ohrani terciarnost in da spremembe ne bodo bistveno vplivale na delovna mesta zdravstvenega osebja.
Bolnišnica Topolšica, ki jo od junija lani kot v.d. direktorja vodi Jurij Šorli, je imela po zadnjih ocenah vodstva v letu 2016 okoli 230.000 evrov primanjkljaja, medtem ko je bil ta ob koncu junija lani 380.000 evrov, kar pomeni, da se je v drugi polovici lanskega leta zmanjšal. Razlog za primanjkljaj bolnišnice je po Šorlijevih besedah v prvi vrsti financiranje naložbe v energetsko obnovo bolnišnice.
Sedemčlanski svet Bolnišnice Topolšica, v katerem so štirje predstavniki države, je bolnišnici v zvezi s to naložbo naročil revizijo, v kateri je bilo začasno poročilo že pripravljeno, končnega še ni. Po oceni revizije je bila naložba, ki so jo zaključili lani, vredna 8,5 milijona evrov, je STA povedal Šorli.
Primanjkljaj bolnišnice sicer narašča že od leta 2010, to je od časa, ko so se v Topolšici začeli pripravljati na naložbo. Trenutno skupni primanjkljaj bolnišnice znaša okoli 6,5 milijona evrov, nastala finančna situacija pa je po besedah Šorlija večplasten problem, ki ga je treba rešiti.
"V osnovi je razlog za nastanek tega obnova bolnice, ki je bila nujna. Država je lastnik bolnišnice in če država nečesa, kar je nujno, ne obnovi, potem se je treba vprašati, zakaj tega ne obnovi. Ali je bil pristop in nato izvedba na vseh točkah korektna, bo pokazala revizija. Je bila pa obnova nujna, če ne celo v zadnjem trenutku narejena," je izpostavil Šorli, ki hkrati s tem izpostavlja tudi neplačevanje vsega programa, ki ga opravijo v Topolšici, s strani zdravstvene zavarovalnice.
Šorli glede možnosti združevanja s Kliniko Golnik osebno meni, da združevanje kot tako ni potrebno, saj ne prinaša realnih prednosti. Po njegovih besedah morebitno združevanje s sabo nosi tveganja in pozitivne strani. Med drugim je kot pozitivne izpostavil pozicijo večje ustanove, ki bi nastala z združitvijo, pri pogajanju z dobavitelji in morebitno širjenje terciarnega programa. Bojazni, ki se ob tem porajajo, pa so povezane z vprašanji, kaj bo z delovanjem Bolnišnice Topolšica in njenim programom. Že zdaj obe bolnišnici, v Topolšici in na Golniku, presegata svoj osnovni program, ki je eno od glavnih vodil izgube, poudarja Šorli.
V zvezi z neuradnimi informacijami glede združevanja teh dveh bolnišnic je vprašanja na ministrstvo za zdravje posredovala tudi Mestna občina Velenje, ki odgovorov še ni prejela. Na velenjski občini so navedli, da bi združevanje bolnišnice Topolšica z Golnikom pomenilo spremenjene okoliščine pri razumevanju vloge Bolnišnice Topolšica in bi poseglo v dosedanje razvojne in strateške dokumente občin v Zgornji Savinjski in Šaleški dolini.