ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
Bruselj za podaljšanje izjeme pri davku na izpuste v zračnem prometu
Evropska komisija predlaga podaljšanje sistema trgovanja z izpusti (ETS) za letalski promet, tako da bodo letalski prevozniki izpuste še naprej plačevali le za lete znotraj EU. Mednarodni poleti čez evropske meje bi lahko bili iz sistema izvzeti še nadaljnja štiri leta, poročajo tuje tiskovne agencije.
Komisija predlaga podaljšanje izjeme, ki naj bi se sicer iztekla v začetku letošnjega leta, tako da bi se izognili podobnemu izbruhu napetosti kot v letu 2012, ko je skušala vključiti vse polete čez svoje ozemlje.
Države članice Mednarodne organizacije civilnega letalstva (ICAO) so oktobra 2016 dosegle dogovor o ukrepih za omejitev izpustov ogljikovega dioksida v letalstvu. Dogovor o globalnih tržnih ukrepih za omejitev izpustov ogljikovega dioksida v mednarodnem letalstvu predvideva, da bi bila omenjena shema v prvi fazi, ki se bo začela leta 2021, prostovoljna, šele z letom 2027 pa obvezna.
Evropski parlament, ki bo ob Svetu EU moral odobriti načrte Evropske komisije, je ta dogovor sicer označil kot premalo ambiciozen.
Komisija je po dosegi globalnega dogovora napovedala revizijo svojega sistema ETS. V tem obdobju pa predlaga nadaljevanje trenutnega geografskega obsega tega sistema za letalstvo, ki torej pokriva le lete med dvema letališčema v Evropskem gospodarskem območju.
"S tem predlogom zagotavljamo, da tudi letalski sektor prispeva k našim podnebnim ciljem. Sedaj pozivamo države po svetu k sodelovanju v globalni shemi od začetka, da bi nam tako pomagali dokončno oblikovati in implementirati zdrave okoljske kriterije za realno zmanjšanje izpustov v letalskem sektorju," je dejal evropski komisar za podnebno ukrepanje Miguel Arias Canete.
EU je leta 2012 vsem letalskim družbam naložila plačilo ogljičnega davka za lete čez njeno območje. Vendar pa je naletela na močan odpor pri svojih glavnih trgovinskih partnericah; med drugim so protestirale Kitajska, Indija, Rusija in ZDA.