REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bulčeva in Gašperšič o prometni varnosti in infrastrukturnih projektih

Bulčeva in Gašperšič o prometni varnosti in infrastrukturnih projektihVioleta Bulc Peter Gašperšič

Evropska komisarka za promet Violeta Bulc se je na prvi dan delovnega obiska v Sloveniji sestala z ministrom za infrastrukturo Petrom Gašperšičem, s katerim sta se posvetila področju prometa. Veliko pozornosti sta namenila izboljševanju prometne varnosti, govorila pa sta tudi o velikih infrastrukturnih projektih, med drugim o drugem tiru.

Kot je povedal Gašperšič, na ministrstvu še naprej računajo, da bo prijava projekta drugega železniškega tira Koper-Divača na razpis v okviru evropskega instrumenta za povezovanje Evrope (CEF) "pravočasno zaključena z vsemi potrebnimi dokazili". Na vprašanje, ali je finančna konstrukcija zaprta, je odgovoril: "Finančna konstrukcija je določena."

Spomnil je, da je ta konstrukcija sestavljena iz treh ključnih elementov: en del predstavljajo kapitalski vložki Slovenije in zalednih držav, drugega nepovratna evropska sredstva, preostanek denarja pa bo zagotovljen z zadolžitvami, predvidoma prek posojil Evropske investicije banke (EIB).

Bulčeva konkretnih načrtov Slovenije ni želela komentirati: "Evropska komisija se ne vtika v odstotke in konkretno strukturo posameznih infrastrukturnih projektov." Je pa zadovoljna, da ministrstvo za infrastrukturo pri izvajanju drugega tira uporablja vsa orodja, ki so na voljo na ravni EU za financiranje tovrstnih projektov.

Spomnila je, da bo komisija na področju prometa 8. februarja prvič odprla razpis na področju mešanih mehanizmov, ki bo torej združeval tako sredstva Evropskega sklada za strateške naložbe (EFSI) kot kohezijska sredstva za uresničitev hrbteničnih evropskih omrežij. "Veseli me, da je Slovenija tudi v tem orodju prepoznala dodatne možnosti," je povedala.

Evropska komisija po besedah komisarke zelo vzpodbuja tudi povezovanje med državami članicami in skupno uresničevanje koridorskih zamisli, saj to pomeni, da bodo ti koridorji bolje izkoriščeni.

Sicer pa je dodala še, da ima komisija "velik interes" videti, ali se bodo zaveze, ki jih ima Slovenija do uresničevanja evropskega hrbteničnega omrežja, izpeljale. "Glede na razvoj dogodkov mislim, da smo lahko samozavestni, da se projekt odvija v pravo smer," je še pojasnila.

Sicer pa sta Gašperšič in Bulčeva danes precej pozornosti namenila tudi vprašanju izboljševanja prometne varnosti. Minister je komisarko med drugim seznanil z vsemi ukrepi, ki jih namerava Slovenija izvesti v tem in prihodnjem letu za izboljševanje razmer na cestah.

"Za nas je izboljšanje stanja na področju prometne varnosti izrednega pomena, temu bomo v okviru vseh deležnikov, ki delujemo na tem področju, letos posvetili posebno pozornost," je dejal minister. Ključno bo napraviti napredek pri glavnih dejavnikih za prometne nesreče - to sta prehitra vožnja in vožnja pod vplivom alkohola. "Na teh področjih bomo letos skoncentrirali naše dejavnosti," je povedal.

Še eno pomembno področje pa je področje uvajanja pametnih tehnologij, alternativnih virov energije v promet, elektromobilnosti in podobno. Na tem področju se bo aprila odvila tudi konferenca s slovensko industrijo.

"Na ravni EU pripravljamo osem zakonodajnih ukrepov, ki bodo ceste pripeljale v t. i. večmodalno obliko, da bodo lahko aktivno sodelovale pri večmodalnih rešitvah - te so predvsem vezane na ureditev socialnih razmer, predvsem na avtoprevoznike, potem na digitalizacijo, uvajanje čezmejnih rešitev za cestninjenje in za sprostitev in vzpostavitev tržnih razmer tudi za področje avtobusov," je še povedala Bulčeva.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek