ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
Cerar na Malti o Trumpu: Prve poteze vzbujajo nelagodje, a za realno oceno prezgodaj
Prve poteze novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa zagotovo vzbujajo nelagodje po vsem svetu, a za realne in dokončne ocene je še prezgodaj, je poudaril premier Miro Cerar ob prihodu na neformalni vrh EU na Malti. Premier pričakuje, da bodo ZDA nadaljevale pot demokracije in da bo EU Trumpu ponudila roko sodelovanja.
"Zagotovo te prve poteze vzbujajo nelagodje v marsikateri državi po svetu, razdelile pa so tudi ameriški narod," je Cerar odgovoril na vprašanje, kako nevarna je Trumpova protievropska politika za prihodnost EU.
Vendar so to po premierjevih besedah prvi ukrepi, za realne in dokončne ocene je treba počakati vsaj nekaj mesecev, da se politika novega predsednika utiri. "Počakajmo, gre za prve tedne vladanja. Mislim, da za realno oceno potrebujemo več časa," je dejal.
Ob tem Cerar izpostavlja pričakovanje, da bodo ZDA nadaljevale pot zagovarjanja tradicionalnih, solidarnostnih in demokratičnih vrednot ter da bo mogoče ponovno vzpostaviti konstruktiven in dober odnos tako v zvezi Nato kot med ZDA in EU.
Za EU je po njegovih besedah ključno, da ostane enotna pri zaustavljanju ilegalnih migracij in zagotavljanju varnosti, saj sicer ne bo niti priložnosti naslavljati drugih pomembnih vprašanj, kot so razvoj, mladi, zaposlitve, rast in modernizacija Evrope.
V tem kontekstu premier verjame, da bo EU ponudila roko za nadaljnje dobro sodelovanje z Ameriko, in želi, da bi enako storili na drugi strani Atlantika, saj so čezatlantske povezave izjemno pomembne ne samo za ZDA in Evropo, ampak za ves svet.
Vrh EU bo danes razpravljal o prihodnosti 60-letne unije, ki se sooča z zunanjimi in notranjimi grožnjami brez primere. Poleg migracij in terorizma vzbuja vse več skrbi protievropska drža novega ameriškega predsednika Trumpa.
Na to je opozoril tudi predsednik Evropskega sveta Donald Tusk v pismu pred vrhom, ki ga nekateri evropski diplomati opisujejo kot "precej pogumnega". Tusk med zunanjimi grožnjami uniji ob Rusiji in radikalnem islamu omeni tudi novo ameriško administracijo.
A vprašanje je, ali bodo voditelji danes opredelili kakšno skupno stališče do Trumpove protievropske politike. O novi ameriški administraciji naj bi sicer razpravljali tako z britansko premierko Thereso May kot brez nje.