REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trump posvaril Tajvan, naj ne razglasi neodvisnosti!

Trump posvaril Tajvan, naj ne razglasi neodvisnosti!Ameriški predsednik je izjavil, da si ne želi konflikta s Kitajsko glede tajvanske regije in dodal, da si želi »umiritve vseh strani«, pri čemer je poudaril, da kitajski predsednik »ne želi vojne«. Vir: Posnetek zaslona, X

Predsednik Združenih držav Amerike Donald Trump je le nekaj ur po koncu dvodnevnega vrha s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom v Pekingu posvaril kitajsko regijo Tajvan, naj ne razglasi formalne neodvisnosti od Kitajske.

»Nočem, da bi kdorkoli postal neodvisen,« je Trump dejal v intervjuju za Fox News.

Ob tem je ponovil, da se ameriška politika do kitajske regije Tajvan ni spremenila, poroča BBC.

Trump je izjavil, da si ne želi konflikta s Kitajsko glede zadevne regije in dodal, da si želi »umiritve vseh strani«, pri čemer je poudaril, da kitajski predsednik »ne želi vojne«.

Kitajski državni mediji so poročali, da je Xi med pogovorom opozoril, da je vprašanje kitajske regije Tajvan »najpomembnejše vprašanje v odnosih med Kitajsko in ZDA«, in ocenil, da bi lahko slabo upravljanje tega vprašanja privedlo do spopada med državama.

Tajvanski voditelj Lai Ching-te je pred tem dejal, da regiji ni treba formalno razglasiti neodvisnosti, saj se že ima za suvereno državo.

Trump je dejal tudi, da se bo kmalu odločil, ali bo nadaljeval s prej napovedano prodajo ameriškega orožja tej regiji, vključno z raketnimi sistemi in raketami, o čemer se je, kot je dejal, »zelo podrobno« pogovarjal s Xi Jinpingom.

Kitajski zunanji minister Wang Yi je sporočil, da je bilo srečanje med Trumpom in Xi Jinpingom pomembno ter da sta imela voditelja podrobno komunikacijo in dosegla pomembne rezultate, in ga označil za »zgodovinsko«.

»Kitajski predsednik Xi Jinping bo Združene države Amerike obiskal jeseni letos na povabilo predsednika Donalda Trumpa,« je po dvostranskem vrhu med predsednikom Trumpom in Xijem v Pekingu sporočilo kitajsko ministrstvo za zunanje zadeve.

Po besedah Wang Yija ​​sta strani izmenjali mnenja o iranski vojni, Kitajska pa je pozvala k nadaljevanju pogajanj in ponovnemu odprtju Hormuške ožine.

»Kitajska spodbuja ZDA in Iran, naj še naprej rešujeta svoja nesoglasja in spore, vključno z jedrskim vprašanjem, s pogajanji in se zavzema za čimprejšnje odprtje Hormuške ožine na podlagi ohranjanja premirja,« je dejal vodja kitajske diplomacije.

Wang je tudi poudaril, da si tako Peking kot Washington želita nadaljevati komunikacijo in politično rešitev konflikta v Ukrajini, ter izrazil upanje, da se bo konflikt končal »čim prej«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek