nedelja, 22. december 2024 leto 29 / št. 357
Občina Miren-Kostanjevica ne zmore več stroškov delovanja pomnika na Cerju
Pomnik braniteljem slovenske zemlje je Občina Miren-Kostanjevica v sodelovanju s pobudnikom postavitve Društvom TIGR začela graditi leta 2002, gradbena dela so bila s pokritjem kamnitega stolpa zaključena leta 2005. Z deli so nadaljevali, v pomniku pa vse od otvoritve leta 2013 raste število obiskovalcev. In stroškov, ki jih občina sama ne zmore.
Stavba je sedaj končana, manjka ji vsebina, je na današnji seji sveta severnoprimorske regije povedal župan Občine Miren-Kostanjevica Mavricij Humar. Do pomnika bo potrebno potegniti še vodovod, urediti okolico in poskrbeti za vsebino v višjih nadstropjih.
V letošnjem letu naj bi končno uredili tudi prostor za manjši gostinski lokal v kletnih prostorih, saj obiskovalci trenutno nimajo možnosti naročiti kakšno pijačo ali posedeti ter ob tem uživati v razgledu na Tržaški zaliv, Alpe, Dolomite in Vipavsko dolino.
"Obisk pomnika se nam povečuje iz leta v leto. Lani ga je obiskalo okrog 15.000 ljudi, po otvoritvi leta 2013 pa 2742. Povečuje se predvsem število organiziranih avtobusnih obiskov, veliko pa je takih obiskovalcev, ki si pomnik ogledujejo le z zunanje strani," je povedal Humar.
Investicija v pomnik je stala skupaj 3,161 milijona evrov, od tega je 812.000 evrov evropskih sredstev prispevala služba vlade za lokalni razvoj, nekaj je primaknil državni svet, precej pa tudi mirensko-kostanjeviška občina. Vsako leto med 160.000 in 200.000 evrov za stroške in vzdrževanje objekta, organizacijo vodenja in drugo.
"Tolikšna sredstva so za nas nevzdržna, tega v prihodnje ne bomo mogli več zagotavljati. Iščemo načine, kako bi s pomnikom upravljali v prihodnosti," je pojasnil župan Humar.
Na župane in predstavnike ostalih severnoprimorskih občin je zato naslovil prošnjo za podporo, da bi upravljanje s pomnikom na Cerju prevzela kakšna državna institucija, predvsem pa da bi zanj zagotovili stabilno financiranje. Predlog je bil, naj bi za zbirko in upravljanje s pomnikom poskrbel Goriški muzej, vendar dokončnega dogovora med občinami doslej še ni bilo.
Župani so brez razprave podprli takšno razmišljanje mirensko-kostanjeviškega župana, saj se zavedajo pomena, ki ga je v zadnjih letih pridobil pomnik na Cerju. Vključen je tudi v Poti miru in predstavlja eno izmed njenih osrednjih točk, zato bodo tudi prihodnje muzejske zbirke urejene v tej vsebini.
Dosedanje razstavne vsebine so namenjene predvsem spominu na dogodke med 1. svetovno vojno, investitorji pa si želijo, da bi spominjale na vse boje Slovencev za ohranitev domače zemlje in jezika.