petek, 27. december 2024 leto 29 / št. 362
Letošnje dogajanje v Postojnski jami v znamenju prihajajoče obletnice
Družba Postojnska jama je točno leto dni po opaženem prvem izleženem jajčecu človeške ribice predstavila pričakovanja ob prihajajoči obletnici. Prihodnje leto bo namreč minilo 200 let od odkritja notranjih delov Postojnske jame, v postojnski družbi pa zato že napovedujejo pestro dogajanje.
V Postojnski jami pričakujejo, da bo obeleževanje omenjene obletnice nacionalni projekt in bo k pripravi različnih dogodkov pristopila tudi država, so pojasnili na današnji novinarski konferenci v Postojni.
Predvsem si želijo dobrega poslovanja, obiska in novih investicij. Slednje želijo usmeriti v hotel Jama, kjer bi po lanskem odprtju prenovljenega hotela radi prenovili še 80 sob. Trenutno poteka prenova železniškega perona v sami jami, pozneje pa se bodo usmerili predvsem na kakovost ponudbe, je povedal predsednik upravnega odbora družbe Postojnska jama Marjan Batagelj.
Predstavil je tudi nekatere številke iz lanskega poslovnega leta, v katerem so ob skoraj 21 milijonih evrov prihodkov ustvarili dobrih pet milijonov evrov dobička, kar je 40 odstotkov več kot leto poprej.
"Vsako leto rečemo, da se tako leto ne more ponoviti, pa se nam to dogaja v še boljši obliki. Lahko pa vam zaupam skrivnost, zakaj se to dogaja - če dobro skrbiš za jamo, ti jama čisto vse vrne," je povedal Batagelj.
Vrednost lanskih investicij je presegla sedem milijonov evrov, za deset odstotkov se je povečalo število zaposlenih v postojnski družbi, konec leta 2016 jih je bilo 179.
Konec lanskega in v začetku letošnjega leta so dobile sodni epilog tudi dosedanje tožbe in ovadbe, je povedal Batagelj, vse med njimi pa so se končale v korist Postojnske jame.
Sodišče je v tožbi Postojne turizma (sedaj Občine Postojna) proti Postojnski jami zaradi izpodbijanja sklepov skupščine družbe pritrdilo Batagelju, zavržene so bile tudi vse anonimne ovadbe.
Najbolj pa so v Postojnski jami ponosni na mladiče človeške ribice. Pred točno letom dni, 30. januarja 2016, so na steklu jamskega akvarija opazili prvo jajčece, pozneje jih je v osmih tednih samička znesla skupno 64. Iz 22 so se razvile ličinke, 21 se jih lepo razvija in raste. Sedaj so velike okrog šest centimetrov.
Mlade človeške ribice ne bodo nikoli izpustili v naravno okolje, saj tega verjetno ne bi preživele. Bo pa njihov razvoj do odrasle dobe živali zagotovo snov za strokovno literaturo, saj o življenju teh podzemnih živali ni prav veliko znanega. Od prvega jajčeca dalje so skozi ves razvoj živali spremljali z infrardečo kamero, ki je doslej posnela za 17.500 ur posnetkov.
Batagelj se ob vsem tem zaveda, da bo treba v prihodnje ohranjati predvsem tako jamsko okolje, v katerem bodo človeške ribice preživele. K temu v prvi vrsti sodita čista in neoporečna voda ter čisto okolje.