REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Novogoriška pro bono ambulanta še vedno brez statusa dobrodelne organizacije

Pro bono ambulanta iz Nove Gorice še vedno nima statusa dobrodelne organizacije, za katerega so zaprosili pred letom in pol. Zaradi čakanja nanj so zavlačevali tudi z otvoritvijo ambulante, sedaj pa je čakanja dovolj, je za STA povedala Ana Jug. Zato sta z soustanoviteljico pro bono ambulante Lilijano Remec na ministrstvo za zdravje poslali poziv.

"Imamo zdravnike, osebje, prostovoljce, voljo in dobrotnike," sta v pozivu ministrstvu za zdravje zapisali ustanoviteljici pro bono ambulante. Uredili sta jo v okviru Čezvesoljske Zombi Cerkve blaženega zvonjenja oz. Hiše dobrot.

Ker so z ministrstva za zdravje v zvezi s statusom dobrodelne organizacije prihajale nenehno nove zahteve po dopolnitvi vloge, sta se ustanoviteljici odločili in na ministrstvo poslali odprto pismo. V njem zahtevata, naj se v roku osmih dni na ministrstvu odločijo o statusu, drugače bosta pač morali ubrati drugačno pot. Status dobrodelne organizacije jima je zelo pomemben zato, da jima občina ne bi zaračunala tržne najemnine za prostore, prav tako še ne moreta sodelovati na razpisih za pridobitev sredstev v humanitarne namene.

Od otvoritve sredi marca lani so v pro bono ambulanti obravnavali okrog 50 bolnikov, še vsaj enkrat toliko jih je iskalo nasvete ali pomoč po telefonu. "Zelo smo zadovoljni z odzivom uporabnikov, saj v primerljivih pro bono ambulantah takega odziva v prvem letu delovanja ni bilo," je še povedala Jugova.

Prav tako so z donatorskimi sredstvi uspeli "opremiti ambulanto bolje, kot je marsikatera splošna ambulanta v Sloveniji". Jugova še pravi, da je njihova pro bono ambulanta edina, kamor se na Goriškem lahko zateče okrog 650 ljudi, ki zaradi socialnih in ekonomskih stisk nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanja, zaradi česar nimajo dostopa do urejene zdravstvene oskrbe.

V novogoriški pro bono ambulanti niso iskali pomoči le prebivalci novogoriške mestne občine, pač pa so prihajali tudi iz sosednjih občin - celo iz Kanala, Ajdovščine in Vipave. Prav tako se je zgodilo, da so njihovi prostovoljci kakšno osebo z urejenim zdravstvenim zavarovanjem odpeljali do zdravstvene ustanove, ker ni imela sama možnosti ali denarja za njen obisk, je še povedala Jugova.

Na ministrstvu za zdravje so v pojasnilu za STA navedli, da so Čezvesoljski Zombi Cerkvi blaženega zvonjenja - Hiši dobrot oz. pro bono ambulanti Nova Gorica poslali veš dopisov, saj skušajo razjasniti osnovne vsebine njenega dela oz. dela pro bono ambulante Nova Gorica. "Program in vsebina dela sta namreč eden ključnih kriterijev za pridobitev statusa humanitarne organizacije," so zapisali na ministrstvu.

Z dopisi so vlagatelje tudi seznanili, da številne naloge, ki izhajajo iz njihovega temeljnega akta, npr. referenčna ambulanta, patronažna služba in zavetišče za azilante, niso v pristojnosti nevladnih služb in jih zato ne morejo opravljati. Vlagatelja so večkrat pozvali, da jim predloži konkreten program dela ambulante, s terminskim in poimenskim kadrovskim načrtom osebja ter s soglasji za delo zdravnikov v ambulanti.

"To smo storili zato, ker morajo biti programi in storitve transparentni, v neposredno korist posameznikov in z usposobljenimi izvajalci. Če organizacija prijavlja program zdravstvene oskrbe in pomoči kot svojo nosilno dejavnost, to še toliko bolj velja," na ministrstvu utemeljujejo svoje zahteve do novogoriške pro bono ambulante.

Ko bo vlagatelj dopolnil vlogo in pojasnil navedena vprašanja na podlagi pozivov ministrstva za zdravje, ne bo nikakršnih ovir, da se postopek zaključi, še pravijo na ministrstvu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek