REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Razplamtela se je carinska vojna: Kitajska sporočila Boeingu – stop!

Razplamtela se je carinska vojna: Kitajska sporočila Boeingu – stop!Ameriški proizvajalec potniških letal se zdaj sooča s popolno izgubo kitajskega trga. Vir: Posnetek zaslona, X

Kitajska je svojim letalskim prevoznikom naročila, naj prekinejo vse dobave Boeingovih letal zaradi tarifne vojne z ZDA, poroča Bloomberg, ki se sklicuje na dobro obveščene vire v Pekingu.

Poleg letal so kitajske oblasti zahtevale tudi prekinitev nakupa rezervnih delov in druge letalske opreme iz ZDA.

Smernice prihajajo po tem, ko je Kitajska prejšnji konec tedna uvedla 125-odstotne carine na ameriško blago.

Peking razmišlja tudi o ukrepih za podporo podjetjem, ki trenutno najemajo Boeingova letala, zaradi močnega dviga stroškov.

Ameriški predsednik Donald Trump je prejšnji teden uvedel do 145-odstotne carine na določeno kitajsko blago, čeprav so bili nekateri predmeti, kot je telefon iPhone, iz tega izvzeti.

Po uradnih podatkih so tri kitajske letalske družbe pričakovale dobavo desetih letal 737-MAX.

Nekaj ​​jih je še v Boeingovi tovarni v Seattlu, nekaj pa je že dostavljenih v dispečerski center v Zhoushan.

Negotovo je, ali so bili vsi primopredajni dokumenti urejeni, preden so kitajske carine začele veljati 12. aprila.

Kitajska je predstavljala četrtino Boeingovih dobav v letu 2018, vendar je promet močno upadel naslednje leto po dveh smrtnih nesrečah modela 737-MAX.

Boeingovemu ugledu ni pomagal niti incident januarja 2024, ko so na enem od letal eksplodirala vrata.

Kitajska podjetja so se po pandemiji obrnila na evropski Airbus, vendar še vedno uporabljajo na stotine boeingov, za katere bodo potrebovali rezervne dele, vzdrževanje in popravila.

Letal Comac C919 domače proizvodnje še ni na voljo v zadostnem številu, da bi zadovoljili povpraševanje, kar pomeni, da se mora Kitajska v doglednem času zanesti na Airbus.

Bloomberg ocenjuje, da bo Kitajska v naslednjih dveh desetletjih predstavljala približno 20 odstotkov svetovnega povpraševanja po potniških letalih.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek