sobota, 19. april 2025 leto 30 / št. 109
Kitajska: ZDA z uvedbo »vzajemnih carin« državam, zlasti državam globalnega juga, jemljejo pravico do razvoja

Enostranska uvedba »vzajemnih carin« s strani ZDA dejansko jemlje državam, zlasti tistim z globalnega juga, njihovo pravico do razvoja in bo zagotovo naletela na široko nasprotovanje mednarodne skupnosti, je v ponedeljek dejal predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva.
V zadnjem času so Združene države uvedle carine za vse svoje trgovinske partnerje, kar je prizadelo več kot 180 držav in regij po vsem svetu, vključno z nekaterimi gospodarstvi, ki jih Združeni narodi uvrščajo med najmanj razvite države.
Analitiki menijo, da bodo te visoke carine imele brez primere močan vpliv na revne države z enostavnimi gospodarskimi strukturami in veliko odvisnostjo od izvoza.
Tiskovni predstavnik Lin Jian je v odgovoru na s tem povezano vprašanje na dnevni novinarski konferenci dejal, da Združene države pod krinko »vzajemnosti« delujejo na način, ki daje prednost lastnim interesom na račun legitimnih koristi drugih držav.

Ta pristop postavlja z »Ameriko na prvem mestu« nad mednarodna pravila ter je zgled enostranskosti, protekcionizma in gospodarskega ustrahovanja.
Lin je dodal, da je kitajska vlada podala svoje stališče o nasprotovanju ameriškim zlorabam carin, s čimer je jasno izrazila svoj drugačen odnos.
Analize podatkov Svetovne trgovinske organizacije kažejo, da bodo ameriške carinske politike ob gospodarskih razlikah in neenaki dinamiki moči še povečale premoženjske razlike med državami, pri čemer bodo manj razvite države še posebej hudo prizadete.
Ta trend močno ogroža prizadevanja za uresničitev agende Združenih narodov za trajnostni razvoj do leta 2030, je dejal Lin.
Združene države z uvedbo diferenciranih davčnih stopenj kršijo načelo nediskriminacije Svetovne trgovinske organizacije, kar resno ogroža normalen mednarodni gospodarski in trgovinski red ter varnost in stabilnost svetovnih industrijskih in dobavnih verig, je dejal Lin in dodal, da ta ukrep znatno škoduje večstranskemu trgovinskemu sistemu, resno ogroža proces okrevanja svetovnega gospodarstva in bo zagotovo naletel na široko nasprotovanje mednarodne skupnosti.
Odprtost in sodelovanje sta zgodovinski trend, vzajemne koristi in rezultati, ki koristijo vsem, pa so želje ljudi.
Razvoj je univerzalna pravica vseh držav in ne privilegij peščice, je dejal Lin.
Podčrtal je, da bi morale vse države podpirati načelo obsežnega posvetovanja, skupnega prispevka in skupnih koristi, se držati pravega multilateralizma, skupaj nasprotovati vsem oblikam unilateralizma in protekcionizma ter podpirati mednarodni sistem z Združenimi narodi v središču in večstranski trgovinski sistem s Svetovno trgovinsko organizacijo v središču.