REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajski »spletni državljani« pozdravljajo pritok zahodnih »beguncev s TikToka« na povsem kitajskih aplikacijah

Kitajski »spletni državljani« pozdravljajo pritok zahodnih »beguncev s TikToka« na povsem kitajskih aplikacijahPregon TikToka se je začel že v času prve trumpov vlade Vir:X

Kitajski uporabniki interneta na priljubljeni platformi za družabna omrežja so opazili nenaden dotok tujih novincev, ki trdijo, da so se preselili s spletne strani TikTok zaradi zaskrbljenosti zaradi morebitne prepovedi s strani ameriške vlade v tem tednu.

Na kitajski platformi Xiaohongshu, ki združuje funkcije Instagrama in Pinteresta, so hashtagi, kot je #TikTokRefugee, zbrali več sto tisoč objav z računov, večinoma registriranih v Združenih državah Amerike.

Zaradi tega se je Xiaohongshu, v tujini znan tudi pod imenom RedNote, v le nekaj dneh uvrstil na vrh lestvice prenosov v ameriški trgovini Apple App Store.

TikTok, ki je v lasti kitajskega internetnega podjetja ByteDance, vendar deluje neodvisno, ima v Združenih državah Amerike približno 170 milijonov uporabnikov, kar je skoraj polovica prebivalstva te države.

Washington si že več let prizadeva prepovedati TikTok, pri čemer se sklicuje na neutemeljene pomisleke glede nacionalne varnosti in domnevna tveganja za zasebnost podatkov.

Kitajski uporabniki interneta na priljubljeni platformi za družabna omrežja so opazili nenaden dotok tujih novincev, ki trdijo, da so se preselili s spletne strani TikTok zaradi zaskrbljenosti zaradi morebitne prepovedi s strani ameriške vlade v tem tednu.

Morebitna prepoved se mu obeta 19. januarja, ko bo vrhovno sodišče ZDA odločalo o uveljavitvi zakona, ki bi lahko prepovedal TikTok ali prisilil podjetje ByteDance, da ga proda ameriškemu podjetju.

Nekateri ustvarjalci vsebin med nestrpnim čakanjem na izid niso izgubljali časa z norčevanjem na račun predlagane prepovedi in ironije, ki jo je ta povzročila.

»Poskušali so prepovedati TikTok (zaradi nacionalne varnosti), zato zdaj vsi uporabljajo dejansko kitajsko aplikacijo,« je v kratkem videoprispevku povedal samozvani ‚begunec iz TikToka‘ na portalu Xiaohongshu.

»Begunci iz Tiktoka se selijo v zakonite kitajske aplikacije, da bi prostovoljno neposredno posredovali svoje podatke,« je bilo v sarkastičnem tonu zapisano v drugi objavi na X.

Predlagana prepoved ni osamljen primer.

V zadnjih letih je bilo vse več kitajskih tehnoloških podjetij, med drugim Huawei in DJI, neupravičeno tarča Washingtona, ki je uvedel vrsto ukrepov za omejevanje njihove prisotnosti.

»Ameriški uporabniki storitve TikTok glasujejo z nogami,« je dejal Lyu Xiang, nerezidenčni višji sodelavec pri Centru za Kitajsko in globalizacijo.

Ameriški uporabniki storitve TikTok glasujejo z nogami.

»To dokazuje, da je zatiranje običajnih poslovnih dejavnosti neameriških podjetij nepriljubljeno, saj takšni ukrepi ameriških politikov škodujejo neposrednim interesom ameriške javnosti,« je dodal.

Lyu je predlagal, da bi moral Washington namesto tega sprejeti odprto miselnost, zagotoviti pošteno konkurenco in spodbujati ameriška podjetja k inovacijam pri ustvarjanju izdelkov, ki izpolnjujejo spreminjajoče se zahteve ameriških uporabnikov po družabnih omrežjih.

DOBRODOŠLI NA KITAJSKEM

»Begunce iz Tiktoka« so toplo sprejeli uporabniki aplikacije Xiaohongshu, ki so s temi prišleki delili fotografije in videoposnetke ter jim ponujali nasvete o hrani in potovanjih, obenem pa so jim nudili celo brezplačne jezikovne lekcije, saj je vsebina aplikacije pretežno v kitajščini.

Podjetje Xiaohongshu, ki je bilo ustanovljeno leta 2013, se je sprva osredotočalo na nasvete za nakupovanje, zdaj pa se je razvilo v celovito platformo za življenjski slog, ki združuje družbene medije in e-trgovino.

Uporabniki lahko delijo vsebine in kupujejo izdelke neposredno prek aplikacije, kar ustvarja brezhibno nakupovalno izkušnjo.

»Dobrodošli, da se nam pridružite v tej živahni in barviti skupnosti,« je dejal uporabnik Xiaohongshu, ki dela kot tolmač angleščine v Pekingu.

»Začnimo novo potovanje s kitajsko hrano,« je objavil drug uporabnik iz Sečuana in predstavil značilne recepte hrane te jugozahodne province.

Poskušali so prepovedati TikTok (zaradi nacionalne varnosti), zato zdaj vsi uporabljajo dejansko kitajsko aplikacijo.

Ko so se pogovori poglobili, so nekateri kitajski študenti začeli iskati pomoč pri domačih nalogah iz angleščine - in pomoč so tudi dobili.

»Begunka s Tiktoka« z imenom ‚Rosie_in_Wonderland‘ je dejala, da je Xiaohongshu zelo podoben TikToku po ustvarjanju vsebin in enostavnosti, zato upa, da bo kmalu našla svojo skupnost, kot jo je na TikToku.

»Vi niste begunci. Vsi ste raziskovalci. Dobrodošli v novem svetu,« je dejala druga uporabnica Xiaohongshu, ki živi na Kitajskem. 

 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek