REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nova ruska taktika »napadov spečih brezpilotnih letal iz zasede« bi lahko temeljito spremenila vojskovanje

Nova ruska taktika »napadov spečih brezpilotnih letal iz zasede« bi lahko temeljito spremenila vojskovanjeRuski vojak z FPVB dronom VBir: Sputnik, Telegram

V Forbesu je David Hambling objavil zanimiv dokument iz ruskih Telegram kanalov, ki prikazuje, kako se ukrajinska vojska sooča z novo grožnjo – napadi »spečih« brezpilotnikov »iz zasede.«

Ukrajinski dokument o boju proti brezpilotnim letalom, ki ga je našel Curtis C na ruskih kanalih, podrobno razkriva to novo grožnjo: zasede brezpilotnih letal s pogledom »iz prve osebe«(FPV), ki pristanejo na tleh in čakajo, dokler se jim tarča ne približa.

To taktiko pa sedaj ne uporablja samo ruska, pač pa tudi ukrajinska vojska, toda očitno so ruski napadi postali številčnejši.

Da taki droni obstajajo, smo vedeli, a tokrat je njihovo delovanje prvič opisano podrobneje.

V Forbesu je David Hambling objavil zanimiv dokument iz ruskih Telegram kanalov, ki prikazuje, kako se ukrajinska vojska sooča z novo grožnjo – napadi »spečih« brezpilotnikov »iz zasede.«

Ti napadi iz zasede se lahko zgodijo kjer koli, podnevi ali ponoči.

Medtem ko je druge napade FPV mogoče zaznati z njihovimi radijskimi emisijami, je brezpilotno letalo v zasedi nevidno, dokler ne udari.

Ta koncept obstaja že nekaj časa, zdaj pa ga obe strani splošno priznavata, zato je vredno pogledati posledice.

Droni, zlasti kvadrokopterji, imajo namreč omejeno vzdržljivost letenja.

Za razliko od kril morajo lopatice rotorja porabljati energijo, da lahko ostanejo v zraku, mali brezpilotni zrakoplovi pa običajno letijo približno pol ure.

FPV, močno obremenjeni z veliko bojno glavo, imajo lahko veliko krajšo vzdržljivost.

Eden od načinov, kako jih narediti uporabnejše je, da jih »parkirate« se usedete in opazujete bojišče.

Za to potrebujete dobro, običajno visoko izhodiščno točko, na kateri lahko dron pristane, tako da lahko operater še naprej opazuje ciljno območje, ne da bi mu bilo treba porabljati energijo baterije.

Toda zelo redko se zgodi, da boste tako visoko mesto našli prav tam, kjer ga potrebujete.

Ob tem potrebujete dron, ki se lahko oprime žice.

To pa ni enostavno, čeprav je izvedljivo, kot kaže posnetek zgoraj.

Te visoke točke na terenu izkoriščajo tudi zahodni sistemi kot so Perching Micro Air Weapon ali Vishwa Robotic, ki posnema sedenje ameriškega sokola na vejah ali daljnovodih.

Ta vrsta sedenja drona je sicer težavna, saj zahteva dodatno strojno opremo in zapleteno programsko opremo za letenje.

V Ukrajini sta obe strani sprejeli veliko enostavnejše rešitve z uporabo tehnologije, ki jo obe strani že imata. Ta pristop vključuje sedenje in opazovanje z dvema različnima dronoma.

Kot ugotavlja dokument, ta taktika nenadne zasede vključuje dva brezpilotnika.

Lepota te ureditve je v tem, da imajo izvidniški droni s fiksnimi krili čas letenja, merjen v urah. FPV dron lahko medtem ostane na tleh, dokler ni aktiviran.

Napadalni dron FPV miruje vzdolž pričakovane črte sovražnikovega napredovanja.

Izvidniški dron medtem zagotavlja opazovanje in pregleduje območje za znaki napredujočih vozil. Ta drugi dron je tudi komunikacijski rele.

Radijski nadzor je na splošno omejen na vidno polje; z relejem na nebu se lahko operater poveže z dronom, ki je na tleh.

Lepota te ureditve je v tem, da imajo izvidniški droni s fiksnimi krili čas letenja, merjen v urah, in delujejo kot skupine za označevanje, tako da bo nekdo od njih vedno opazoval ciljno območje.

FPV dron lahko medtem ostane na tleh, dokler ni aktiviran.

Ko se cilj približa, FPV vzleti in udari.

Napad lahko izvede le nekaj metrov stran, če je bil FPV postavljen ob cesti, ali pa veliko dlje.

Napadi iz zasede omogočajo tarčam le nekajsekundno opozorilo.

Običajne napade FPV je mogoče zaznati z določene razdalje z video in kontrolnimi signali, kar daje tarčam možnost, da pobegnejo ali se skrijejo.

Detektorji brezpilotnih letal namreč zdaj veljajo za nujno opremo na bojišču.

Toda napadi iz zasede omogočajo tarčam le nekajsekundno opozorilo.

Zato bi lahko takšni napadi v precejšnji meri spremenili bojevanje na sodobnem bojišču…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek