REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kaos v nemškem mestu jekla: »Thyssenkrupp« ukinja 11.000 delovnih mest, Volkswagnovi delavci organizirali pogreb

Kaos v nemškem mestu jekla: »Thyssenkrupp« ukinja 11.000 delovnih mest, Volkswagnovi delavci organizirali pogrebOdpuščanja so posledica visoke cene energije in vse manjšega povpraševanja po jeklu po vsem svetu, zato bo nemška tovarna namesto 11,5 milijona ton proizvedla do devet milijonov ton na leto. Vir: Posnetek zaslona, X

V tovarni jekla Thyssenkrupp v Duisburgu naj bi se število delovnih mest v šestih letih zmanjšalo s sedanjih 27.000 na okoli 16.000. Do konca leta 2030 naj bi jih ukinili 5000, z najemom zunanjih dobaviteljev ali prodajo podjetja pa bodo ukinili še 6000 delovnih mest. Poleg tega bo obrat v Kreuztalu - Eichen popolnoma zaprt.

Kot piše Bild, se nemški proizvajalec jekla odziva na vse manjše povpraševanje po tej zlitini po svetu. Namesto 11,5 milijona ton bodo v prihodnje proizvedli od 8,7 do devet milijonov ton jekla letno. Ta številka temelji na obsegu dobav v zadnjem poslovnem letu.

»Cilj je ustvariti dolgoročne perspektive za čim več zaposlenih. Zato se je treba prilagajati spreminjajočim se razmeram na trgu,« pravi eden od vodij Thyssenkruppa Dennis Grimm.

Vzporedno z varčevalnim programom želi matična družba nadaljevati samostojno proizvodnjo jekla. Češka energetska družba EPCG ima trenutno 20 odstotkov jeklarskega sektorja, naslednji korak je povečanje deleža na 50 odstotkov.

Minister za gospodarstvo Robert Habeck je v Berlinu glede šokantnega ukinjanja delovnih mest v slogu Thyssenkruppa dejal: »Našo jeklarsko industrijo je treba zaščititi pred netržnemu rušenju s strani konkurence, zato moramo biti uspešni pri zavzemanju za podaljšanje zaščitnih ukrepov EU proti uvozu jekla, ki veljajo do 30. junija 2026.«

Odhajajoči nemški minister je dodal, da Nemčija ostaja zavezana »zelenemu jeklu«.

Nemški industrijski velikan Thyssenkrupp je pred tem napovedal, da bi moral do leta 2045 popolnoma preiti na »podnebno nevtralno" proizvodnjo zahvaljujoč obratu za neposredno redukcijo v svoji lokaciji v Duisburgu, kjer zdaj dela 13.000 od njegovih 27.000 zaposlenih.

Tovarna naj bi nadomestila klasični plavž v proizvodnji jekla in naj bi delovala na zemeljski plin. Naslednji korak je proizvodnja »zelenega jekla« z uporabo obnovljivega vodika. Zvezna vlada in dežela Severno Porenje-Vestfalija sta ta projekt podprli s skupno dvema milijardama evrov.

Kljub močni finančni injekciji države, zaključuje »Bild«, je projekt za »Thyssenkrupp« draga afera - saj je posledica tega skrb zaposlenih za svoja delovna mesta.

Medtem pa so delavci Volkswagna organizirali pogreb tudi svojega podjetja, ki je nekoč veljalo za ponos nemške avtomobilske industrije...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek