REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Analitik: Nemčija je postala evropska politična puščoba

Analitik: Nemčija je postala evropska politična puščobaDržava je strogo nadzorovana ter odvisna ameriška kolonija in to se bo stežka spremenilo v bližnji prihodnosti. Vir: Posnetek zaslona, China Daily

Nemčija je politična praznina v središču Evrope, čeprav pomembno prispeva k svetovnemu gospodarstvu in je vplivna v trgovini, piše programski direktor kluba Valdaj Timofej Bordačev.

Po razpadu vladajoče koalicije so se nemške stranke dogovorile, da bodo predčasne parlamentarne volitve februarja 2025. Zelo verjetno bo naslednjo vlado vodila glavna opozicijska sila, Krščansko-demokratska unija (CDU), katere vodja Friedrich Mertz je obljubil, da bo v primeru zmage Moskvi postavil ultimat glede Ukrajine.

Rusiji bo dal ultimat, da v 24 urah konča vojno in zapusti okupirano ozemlje. Če ne, pa bo dal Taurus rakete Ukrajini in ji dovolil, da bombardira rusko ozemlje, pravi Mertz, ki je glede realne presoje stanja na fronti očitno še večji tepec kot sedanji nemški kancler Olaf Scholz.

V praksi vse tovrstne zgodbe ne pomenijo ničesar. Brez odobritve ZDA ali neposrednih ukazov iz Washingtona voditelji v Berlinu ne samo, da ne morejo sprožiti velike vojne v Evropi, ne morejo si niti sami zavezati lastnih vezalk, piše Bordačev.

Vse izjave nemških politikov, padce in vzpone tamkajšnjih vladajočih koalicij je treba gledati le v kontekstu tega, kako si berlinski establišment prizadeva najti vlogo v senci popolne ameriške dominacije, navaja analitik.

Globoko simbolično je, da je kancler Olaf Scholz prav 6. novembra, na dan, ko se je notranjepolitično razmerje moči v ZDA z zmago Donalda Trumpa na volitvah korenito spremenilo, naredil odločilen korak k razpadu vladajoče koalicije.

Ob pomembnih spremembah v centru zahodne politike, se morajo periferni politični sistemi odzvati čim bolj občutljivo: na ravni odziva poslovalnice velike korporacije na spremembo njenega generalnega vodstva.

Mednarodni položaj Berlina je opredelil njegov poraz v drugi svetovni vojni, ki je končal vsakršno upanje, da bi lahko Nemčija sama odločala o svoji prihodnosti.

Nemčija je tako kot Japonska in Južna Koreja država s tujimi okupacijskimi silami na svojem ozemlju, čeprav pod zastavo Nata.

Nemška elita, tako politična kot gospodarska, je z redkimi izjemami celo bolj povezana z ZDA kot britanski establišment.

Nemčija nima avtonomije pri določanju zunanje politike, niti k temu teži.

Ni naključje, da je v minulih dveh letih in pol ukrajinske krize ravno Berlin največ vojaško in finančno pomagal kijevskemu režimu.

Skoraj desetkrat več kot recimo Francija, katere predsednik ima rad bojevite govore.

Predstavniki nemškega establišmenta so videti kot blede kopije tistega, kar smo nekoč imeli za prave politike. Toda to je naravni produkt izgube kakršne koli možnosti odločanja o lastni usodi.

Seveda lahko Berlin še vedno določa parametre ekonomske politike za šibke države evropskega Sredozemlja.

Velika Britanija je zapustila EU, a obdržala položaj glavne predstavnice ZDA v Evropi.

Združena in neodvisna nemška država je obstajala 74 let (1871-1945). Njena oživitev kot take ni mogoča: tudi če bi Rusija in Kitajska nanjo gledali naklonjeno, je anglosaški svet ne bo dovolil iz več razlogov.

Prvič, oba poskusa Nemčije – v prvi in ​​drugi svetovni vojni –, da bi imela vodilno vlogo na Zahodu, sta bila blizu uspeha.

Nihče ji torej ne bo dal tretje priložnosti.

Drugič, položaj Nemčije v središču Evrope, njena ogromna industrijska baza in marljivo prebivalstvo pa so idealna partnerica za ZDA in Veliko Britanijo, pomorski trgovski sili.

Zbigniew Brzezinski, ameriški diplomat in svetovalec za nacionalno varnost več ameriških predsednikov: »Nemčija je tributarna vazalna država.« Vir: Posnetek ztaslona, X

Politično nepomembna, Nemčija lahko gospodarsko nadzoruje večji del preostale Evrope, ne more pa narekovati vsebine.

Tretjič, oživitev vidne nemške neodvisnosti je v interesu Moskve in Pekinga, ker bi razklala vrste konsolidiranega Zahoda.

Majhna fronta držav, kot so Madžarska, Slovaška ali celo kakšna malo večja država, ne more ustvariti takšnega razkola.

In enotnost Zahoda pod vodstvom ZDA je bistvena ovira pri uresničevanju načrtov večpolarne svetovne ureditve, ki jih promovirata Rusija in Kitajska, meni Bordačov.

Nemčija je zdaj politična puščava v srcu Evrope, opozarja analitik.

Drobni poganjki razuma se mukoma prebijajo skozi desetletja star sistem, ki temelji na ugajanju interesom ameriških mecenov.

Razen nekaj zelo očitnih izjem so predstavniki nesistemske nemške opozicije nadarjeni ljudje.

Toda njihovi obeti so zaradi načina vodenja stvari še vedno zelo majhni.

V prihodnosti bo Rusija verjetno znova vzpostavila nekatere gospodarske vezi z Nemčijo, vendar jo bo obravnavala kot politično kolonijo Washingtona, ne pa kot neodvisno državo, sklene Bordačev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek