REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Glenn Diesen: Biden je prestopil mejo med »proxy« in neposredno vojno z Rusijo

Glenn Diesen: Biden je prestopil mejo med »proxy« in neposredno vojno z Rusijo»Biden je bil preveč kognitivno prizadet, da bi kandidiral za ponovno izvolitev, a je menda dovolj duševno sposoben, da odobri vojno z največjo jedrsko silo na svetu?«, s kančkom cinizma sprašuje norveški profesor. Vir: Posnetek zaslona, X

Razprave na Zahodu o odobritvi napadov z raketami dolgega dosega na Rusijo so zelo nepoštene in zavajajoče. Politične in medijske elite predstavljajo globoko napačne argumente v podporo sklepu, da napad na Rusijo s tem orožjem ne prestopa meje med posredno (proxy) in neposredno vojno.

NATO paktu se je morda uspelo slepiti, a za Moskvo ni nobenega dvoma, da gre za vojno dejanje, opozarja Glenn Diesen, profesor na Univerzi jugovzhodne Norveške.

Argument, da ima Ukrajina pravico do obrambe kot utemeljitev za NATO, da odobri napade raket dolgega dosega na Rusijo, je zelo manipulativen. Javnost sprejema to zelo razumno predpostavko, ki temelji na splošnem priznanju pravice do samoobrambe.

Argument, da ima Ukrajina 'pravico do obrambe' kot utemeljitev za NATO, da odobri napade raket dolgega dosega na Rusijo, je zelo manipulativen.

Ko ljudje to sprejmejo, potem se to predstavlja kot vnaprej sprejet sklep, da je treba Ukrajini dobaviti rakete dolgega dosega za napad na Rusijo. Obseg vpletenosti Nata v vojno, ki je glavno vprašanje, je tako popolnoma izločen iz argumentacije.

Izhodišče v pošteni razpravi bi se moralo začeti s pravim vprašanjem: Kdaj se prečka meja med proxy in neposredno vojno? Gre za ameriške rakete dolgega dosega, njihova uporaba je v celoti odvisna od ameriških obveščevalnih podatkov in ciljanja. Upravljali jih bodo ameriški vojaki, vodili pa jih bodo ameriški sateliti.

Washington tri leta ni uporabil tega orožja proti Rusiji, ker je vedel, da bo to pomenilo neposreden napad, zdaj pa mediji poskušajo prodati pripoved, da je to le nesporna vojaška pomoč, ki Ukrajini omogoča, da se brani. Pravzaprav so se ZDA in nekatere njihove zaveznice v Natu odločile, da bodo neposredno napadle največjo jedrsko silo na svetu.

Septembra 2024 je ruski predsednik Vladimir Putin jasno opozoril, da si bo Rusija to razlagala kot neposreden napad in začetek vojne med Natom in Rusijo, ter poudaril, da se bo Moskva odzvala.

Zgodbe o tisočih severnokorejskih vojakih, ki se borijo v Ukrajini ali Kursku, se uporabljajo za legitimizacijo napadov na Rusijo.

Gre za vojno propagando Nata, saj ni videti dokaze, da se proti Ukrajini bori na tisoče severnokorejskih vojakov, navaja Diesen. Celo če bi sodelovali v konfliktu, to ne spremeni dejstva, da je NATO zaradi napada na Rusijo udeleženec vojne.

Nepripravljenost Moskve v preteklosti, da se »ustrezno« odzove na postopno eskalacijo Nata, se jemlje kot dokaz za lažno ugotovitev, da se ne bo upala odzvati.

Ruska dilema v zadnjih treh letih je bila, ali se odzvati s tveganjem izzivanja tretje svetovne vojne ali postopoma opustiti svoje odvračilne ukrepe in opogumiti ZDA.

Z vsako Natovo eskalacijo se Rusija sooča z višjo ceno za svojo zadržanost. Rusija je bila pod pritiskom, da postavi dokončno rdečo črto, in neposreden napad Nata na Rusijo je preprosto prenevaren, da bi ostal brez odgovora.

Kako se bo odzvala Rusija?

Preden pritisne jedrski »rdeči gumb«, lahko Rusija okrepi napade na ukrajinske politične cilje in infrastrukturo, napade sredstva Nata v Črnem morju in logistične centre na Poljskem ali v Romuniji, uniči satelite, ki se uporabljajo za napade na Rusijo ali pa napade vojaška sredstva ZDA/NATO, ki se nahajajo v drugih državah pod krinko, da jim tako omogočajo, da se branijo.

Od tega, kako bodo te rakete uporabljene, bo odvisen tudi odziv Rusije.

ZDA bodo predvidljivo uvedle omejitve glede uporabe tega orožja, medtem ko se vključujejo v neposredne napade na Rusijo, vendar bodo postopoma tudi te omejitve odpravljene.

Obseg odziva Rusije bo odvisen od tega, kako učinkovito bo to orožje. Vojno očitno dobiva Rusija, zato je Moskva previdna glede kakršnega koli zaostrovanja, saj potrebuje le čas. Če pa bi to orožje res obrnilo tok konflikta, bi bila Rusija prisiljena izvesti velik napad na NATO, saj Moskva meni, da gre za »vojno za preživetje Rusije«. NATO bi moral zato upati, da zahodno orožje dolgega dosega ni učinkovito, kar spodkopava smisel njegove uporabe.

»Vojna je že izgubljena in Washington je že prej priznal, da te rakete dolgega dosega ne bodo spremenile igre,« poudarja Diesen in dodaja, da sta trenutno dva razloga za zaostrovanje: dodatno izkrvaviti Rusijo in sabotirati Trumpov načrt za konec bojevanja.

Obstaja veliko dokazov, da je bil glavni cilj sabotiranja vseh poti do miru in deeskalacije, da se oslabi Rusijo kot strateškega tekmeca.

Tudi Vladimir Zelenski je marca 2022 priznal, da želijo nekatere zahodne države uporabiti Ukrajino v boju proti Rusiji.

»Časovnica« odločitve o dovoljenju režimu v Kijevu, da uporabi zahodne rakete dolgega dosega je prav tako sumljiva, saj se zdi, da je njen cilj sabotirati Trumpov mandat za končanje posredniške vojne.

Za primerjavo, Barack Obama je podobno sabotiral odnose ZDA in Rusije konec leta 2016, ko je Belo hišo predajal Trumpu.

Protiruske sankcije in izgon ruskih diplomatov so bili namenjeni sabotiranju Trumpove obljube o sodelovanju z Rusijo. Zdi se, da Joe Biden sledi istemu načrtu in tvega tretjo svetovno vojno, da prepreči sklenitev miru v Ukrajini.

»Biden je bil preveč kognitivno prizadet, da bi kandidiral za ponovno izvolitev, vendar je menda dovolj duševno sposoben, da napade Rusijo, ko se pripravlja na odhod iz Bele hiše?«, s kančkom cinizma sprašuje profesor Diesen.

Ob tem opozarja, da je »današnji svet nevarnejši kot kadar koli v zgodovini.«

Odločitev ZDA, da napadejo največjo jedrsko silo na svetu, je obupan poskus, da ponovno pridobijo svetovni primat.

Tisto, zaradi česar je ta situacija še bolj nevarna, je nesmiselna samoprevara po vsem Zahodu, ki nas bo pahnila v jedrsko vojno.

Pri tveganju tretje svetovne vojne in jedrskega uničenja bi bilo treba javnosti predstaviti bolj poštene argumente, sklene profesor Diesen.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek